Jesteś w ciąży? Uważaj na lakier do paznokci!

Jesteś w ciąży? Uważaj na lakier do paznokci!

Każda kobieta chce czuć się piękna. Nie inaczej sprawa ma się również wtedy, kiedy kobieta znajduje się w stanie błogosławionym. Jednak czasem zabiegi upiększające trzeba ograniczyć na rzecz kwestii istotniejszych – zdrowia mamy i oczywiście dziecka. Specjaliści alarmują bowiem, że niektóre specyfiki do zabiegów pielęgnacyjnych paznokci mogą na stan obojga oddziaływać niekorzystnie. Dlaczego?

Wszystko przez chemikalia zawarte w lakierach

Kobiety w ciąży są szczególnie wrażliwe na drażniące zapachy, a takie właśnie wydzielane są przez lakiery i zmywacze do paznokci. Jakby tego było mało, wdychanie przez przyszłą mamę niektórych z używanych do ich produkcji substancji może powodować poważne wady rozwojowe u dziecka. Ponadto, jak wynika z badań (choć nie jest to jednoznacznie potwierdzone, bo badań na ten temat było niewiele), kobiety zatrudnione jako manicurzystki częściej od innych kobiet mają problemy z donoszeniem ciąży.

Niektórzy lekarze przypuszczają, że taki stan rzeczy może mieć związek z zawartymi w lakierach i zmywaczach substancjami i radzą swoim pacjentkom, by, będąc w stanie błogosławionym, po prostu zrezygnowały z malowania paznokci. Z drugiej jednak strony, zdania na ten temat są podzielone – wśród medyków znajdziemy też bowiem i takich, którzy nie widzą większych przeciwwskazań do tego, aby kobiety malowały paznokcie w ciąży, zaznaczając jednak, by zawsze robiły to w dobrze wywietrzonych pomieszczeniach, gdzie nie będą narażone na wdychanie oparów oraz by do zabiegów pielęgnacyjnych używały tylko specyfików o bezpiecznym składzie. Bezpiecznym, czyli jakim? O tym – poniżej.

Zasady bezpieczeństwa podczas manicure’u w ciąży

Jeśli należymy do grona osób, które opowiadają się za bardziej „liberalnym” podejściem do tematu malowania paznokci w ciąży, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • Paznokcie malujmy tylko na szczególne okazje, w ciąży możemy sobie przecież pozwolić na naturalność i odpoczynek od upiększających „wynalazków”.
  • Lakier nakładajmy i zmywajmy w pomieszczeniach, gdzie nie będziemy narażone na wdychanie szkodliwych oparów.
  • Wybierajmy lakiery do paznokci, w których składzie NIE WYSTĘPUJE formaldehyd i toluen.
  • Wybierajmy zmywacze do paznokci, w których NIE ZNAJDZIEMY acetonu.
Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Wakacje W Ciąży: co warto wiedzieć przed wyjazdem?
Towarzystwo Do Porodu: kto będzie najlepszym wsparciem?
Opalanie W Ciąży: jak to robić bezpiecznie
Implantacja Zarodka: kiedy do niej dochodzi?
Oksytocyna: czy jest niezbędna przy porodzie?
Adopcja Prenatalna: sposób na niepłodność