Jedwab w płynie uleczy zniszczone włosy?

Jedwab w płynie uleczy zniszczone włosy?

Pytanie o skład jedwabiu do włosów wcale nie jest przypadkowe. Jedwab to surowiec biologiczny, pozyskiwany z kokonów poczwarek jedwabników. Prawdziwy jedwab jest niezwykle drogi i wie o tym każdy, kto posiada w swojej szafie choć jedną sztukę jedwabnej odzieży.

Opatrunek na włosy

Jedwab wykorzystywany jest też w medycynie i kosmetyce. W produktach pielęgnacyjnych pełni funkcję składnika zatrzymującego wilgoć, ochronnego, kondycjonującego. Znajdziemy go w balsamach do ciała, ale przede wszystkich w szamponach, odżywkach i maskach do włosów. Oprócz tego istnieje osobna kategoria produktów o nazwie „jedwab w płynie”. Nie wszystkie sera kondycjonujące zaliczane do tej grupy mają jednak cokolwiek wspólnego z jedwabiem.

Dwa główne składniki jedwabiu to białka – fibroina oraz serycyna. Pierwsza z nich posiada imponujące zdolności wiązania i zatrzymywania wody. W kosmetykach odpowiada więc za nawilżanie. Serycyna to z kolei proteinowe spoiwo, łączące ze sobą włókna fibroiny. Użyta do pielęgnacji włosów, otacza kosmyki cienką otoczką ochronną i regenerującą.

Struktura i budowa chemiczna protein jedwabiu są bardzo podobne do tych, które budują naszą skórę oraz włosy, dlatego zapewniają im efektowną odbudowę i pielęgnację. Proteiny użyte w kosmetykach to oczywiście substancje uzyskane w laboratorium, ale posiadające wszystkie wymienione właściwości.

Zamiast jedwabiu silikon

Jedwabie w płynie bardzo często w ogóle nie posiadają w swoim składzie protein jedwabiu, a silikony. Natomiast naturalne produkty tego typu zamiast silikonów zawierają pielęgnujące oleje roślinne. Te rozbieżności sprawiają, że przed zakupem konieczne powinniśmy zapoznać się ze składem kosmetyku. Najbliżej płynnego jedwabiu jest tym kosmetykom, które mają w składzie jedwab hydrolizowany. Substancję tą można nabyć również jako półprodukt i stosować dowolnie, oczywiście w zakresie normy – częste nakładanie na włosy protein może spowodować efekt odwrotny – silne przesuszenie i puszenie się.

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE