Jedwab do włosów – prosty sposób na ujarzmienie fryzury

Jedwab do włosów – prosty sposób na ujarzmienie fryzury

W drogeriach jest dostępny za kilka złotych, cechuje się wyjątkowo dużą wydajnością i – jak twierdzi wiele użytkowniczek – z włosami czyni cuda. Jedwab do włosów, pomimo ogromnego wyboru odżywek i olejków, od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Czy ma jakiekolwiek wady i co wchodzi w jego skład?

Jedwabie do włosów znajdziemy na półce sklepowej tuż obok odżywek i olejków do pielęgnacji włosów. Czasem trzeba nieźle wytężyć wzrok, by je dojrzeć, sprzedaje się je bowiem w zgrabnych buteleczkach o małej pojemności. Jedwab do włosów kosztuje kilka złotych i jest bardzo wydajny.

Wystarczy jedna mała porcja tego produktu, by nadać włosom blask i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, wygładzić je i ułatwić sobie rozczesywanie. Ma on gęstą konsystencję, przezroczystą barwę i ładny, kosmetyczny zapach.

Czy jest jedwab do włosów? Co zawiera?

Gęsty płyn o przyjemnym zapachu nie jest czystym jedwabiem – ten nie nadaje się bowiem do stosowania w stuprocentowym stężeniu. W dobrych sklepach z półproduktami kosmetycznymi możemy nabyć czysty jedwab hydrolizowany 100% i samodzielnie przygotować na jego bazie odpowiadający naszym potrzebom kosmetyk.

Substancję tę znajdziemy również pod nazwą hydrolizat proteiny jedwabnej. Zwykle sprzedawana jest w niewielkich buteleczkach o pojemności 20 ml i kosztuje kilkanaście złotych. 1 ml jedwabiu hydrolizowanego przypada zawsze na 10-20 ml wody – mieszając go właśnie z wodą uzyskamy skuteczną, wygładzającą płukankę do włosów.

Odrobinę jedwabiu możemy dodać również do gotowej odżywki do włosów, trzymając się zasady, że na jedną część jedwabiu przypada na trzydzieści części odżywki. W praktyce będzie to więc jedna kropla lub dwie dodane do typowej ilości stosowanego przez nas kosmetyku.

Hydrolizowany jedwab jest czystą substancją, która świetnie działa w duecie z hydrolizowaną keratyną. Jeśli jesteśmy fanami własnoręcznie robionych kosmetyków, taki produkt powinien znaleźć się w naszym łazienkowym arsenale. W drogeriach i hurtowniach fryzjerskich znajdziemy jednak gotowe kosmetyki z jedwabiem o dobrym lub względnie dobrym składzie.

Pozostałe składniki kosmetyku zwanego umownie „jedwabiem” odgrywają tutaj bardzo ważną rolę. Poza białkami jedwabiu zawierają także kwasy tłuszczowe, witaminy i ekstrakty roślinne, ale nie brakuje produktów, w których znajdziemy także alkohol czy silikony.

O ile obecność tych ostatnich jest dyskusyjna, o tyle alkoholu w połączeniu z jedwabiem powinniśmy się raczej wystrzegać, gdyż składnik ten wysusza i niszczy włosy. Jedwab z kolei ma je nawilżać i chronić przed utratą zatrzymanej wilgoci.

Jaki jedwab wybrać?

To bardzo ważne, aby przed zakupem jedwabiu w drogerii przyjrzeć się jego pełnemu składowi. Dla dobra swoich włosów odrzućmy te jedwabie, które zawierają alkohol. W większości produktów drogeryjnych możemy spodziewać się sporego udziału silikonów, co może być przeszkodą do stosowania u osób z włosami z natury przyklapniętymi i kręconymi (silikony osłabiają naturalny skręt włosa).

Wreszcie, warto upewnić się, czy produkt, którego zakup rozważamy faktycznie zawiera proteiny jedwabiu. Nie brakuje niestety kosmetyków, które producenci nazwali jedwabiem, jednak substancji tej postanowili w składzie nie umieszczać.

Jedwabie do włosów są dostępne w formie płynnej lub w sprayu. Zawierają je też szampony i odżywki.

Co nam daje stosowanie jedwabiu?

Siła i skuteczność jedwabiu płyną ze znacznego podobieństwa jego białek (fibroiny i serycyny) do białek występujących zarówno w skórze, jak i we włosach. Już niewielka ilość jedwabnych protein pozwala na nawilżenie i wygładzenie włosów suchych oraz zniszczonych. Jedwab chroni je przed dalszą utratą wody, zmniejsza ich porowatość, chroni przed promieniami UV, a także przed innymi, niekorzystnymi czynnikami z atmosfery.

Regularnie stosowany sprawia, że włosy nabierają połysku i stają się podatne na rozczesywanie czy modelowanie. Produkty z jedwabiem poleca się osobom, które nie potrafią zregenerować odwodnionych, łamliwych i zniszczonych włosów, a na co dzień muszą radzić sobie z kołtunami i rozdwojonymi końcówkami. Jedwab zapobiega też elektryzowaniu się kosmyków.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE