Fizyczne i emocjonalne korzyści z jazdy konnej

Fizyczne i emocjonalne korzyści z jazdy konnej

Trening jazdy konnej ma wiele różnorodnych zalet. Począwszy od ruchu na świeżym powietrzu, przez naukę empatii i relaks, aż po wzmocnienie ciała – ich lista jest naprawdę długa. Jeśli więc szukasz nowego hobby, pozwalającego na rozwój w kilku sferach, zajrzyj do najbliższej stadniny koni.

Jeździectwo staje się w Polsce coraz to bardziej popularną dyscypliną sportową. Bardzo często dzieci, które zaczynają przygodę z jazdą konną w okresie szkolnym, wiążą się z nią na całe życie. Mało jest bowiem sportów, które można uprawiać bez przeszkód i konsekwencji przez wiele lat.

Jeździectwo należy do tej nielicznej grupy – nie ma górnej granicy wieku, która zamykałaby możliwość jazdy konnej. Wszystko zależy od wypracowanej kondycji, a przecież to właśnie na koniu możemy ją wzmocnić i utrwalić na długo.

Dla kogo jazda konna?

Każda zdrowa osoba może zdecydować się na rozpoczęcie przygody z jeździectwem. W szkółkach i stadninach częstymi bywalcami są dzieci i młodzież. Rodzice chętnie zapisują swoje pociechy do klubów jeździeckich, ponieważ dyscyplina ta w wyjątkowy sposób wpływa na kształtujący się charakter.

Każda lekcja jazdy konnej to lekcja odpowiedzialności, koncentracji i empatii. Dla młodego człowieka wielkim wyzwaniem jest konieczność opanowania zwierzęcia o wiele silniejszego i większego. Gdy już się to udaje, wzrasta wiara w siebie i własne możliwości.

Najważniejsze korzyści płynące z jeździectwa – emocjonalne

Aby na dłużej związać się z jeździectwem, musimy poczuć do niego pasję. Zainteresowanie jazdą konną i pierwsze treningi mogą przerodzić się w wielką namiętność, a ta będzie nadawać rytm naszemu życiu. Z tą dyscypliną wiążą się liczne atrakcje, takie jak obozy, udział w zawodach czy regularne spotkania z pozostałymi pasjonatami podczas treningów.

Jazda konna spaja ludzi, którzy ją uprawiają, kształtuje charakter, uczy pokory, ale i zdecydowania. Pozwala nawiązać przyjaźnie na całe życie. W stadninie kształtujemy umiejętność współpracy, cierpliwość, spokój i opanowanie oraz pewność siebie.

Szczególna w jeździectwie jest także relacja jeźdźca ze zwierzęciem. Konia musimy nauczyć się pielęgnować, prowadzić i rozumieć. Niezbędne ku temu są chociażby minimalne pokłady empatii, ale z upływem czasu rozwijamy ją w sobie coraz bardziej.

Najważniejsze korzyści płynące z jazdy konnej – fizyczne

Jest z pewnością wiele innych sportów, które efektywniej pomagają spalić kalorie i wyszczuplić ciało, a są mniej kosztowne. Godzina jazdy konnej to od 300 do 650 kcal mniej. Ile dokładnie, to zależy od wagi i wzrostu jeźdźca, a także od intensywności całego treningu. Pierwsze kroki w tym sporcie nie będą więc imponujące pod względem redukcji wagi, ale od początku dadzą nam inne, liczne korzyści dla ciała.

Warto wymienić tu przede wszystkim wzmocnienie mięśni, wyprostowaną sylwetkę, dotlenienie organizmu czy poprawę koncentracji. Umiarkowany ruch całego ciała, a taki właśnie odbywa się podczas treningu na koniu, pozwala na optymalnie ukrwienie narządów wewnętrznych.
Dzięki temu polepszają się ich funkcje, następuje stymulacja procesów trawiennych, lepiej oczyszcza się wątroba, serce pracuje ze zwiększoną intensywnością.

Podczas jazdy konnej kształtujemy i wzmacniamy nie tylko mięśnie nóg. Jeździectwo ma ogromnie pozytywny wpływ na mięśnie brzucha czy pleców. W wyniku regularnych treningów możemy uchronić się przed bólami kręgosłupa, poza tym dużo łatwiej będzie nam utrzymać wyprostowaną postawę.

Prawidłowa postawa w siodle utrwala nawyk prostego trzymania pleców. Mięśnie pleców są nie tylko mocniejsze, ale i lepiej rozciągnięte, dzięki czemu łatwiej zniwelować napięcia i sztywność w tym obszarze. Bardziej rozciągnięta staje się też miednica, która podczas jazdy ciągle pracuje. W przypadku kobiet ma to wpływ na zmniejszenie bóli menstruacyjnych czy łatwiejszy poród.

Dzięki jeździe konnej zyskuje cała sylwetka. Prosta postawa to połowa sukcesu, ale lepszą prezencję zapewniają też wytrenowane pośladki, umięśnione nogi, mocny brzuch.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *