Jakie są wskazania do badania RTG?

Jakie są wskazania do badania RTG?

Na czym polega badanie rentgenowskie i kiedy konieczne jest jego przeprowadzenie?

Technologia RTG

W badaniu radiologicznym obraz otrzymywany jest za pomocą promieni rentgenowskich. W zależności od wyposażenia pracowni w odpowiednie aparaty RTG, wynik uzyskać można na różnych nośnikach. Zastosowanie tradycyjnej błony wymaga dodatkowej obróbki, która przebiega podobnie jak wywoływanie negatywu fotograficznego.

Wykorzystać można również detektory lub płyty fosforowe, dzięki którym uzyskiwany jest obraz cyfrowy. Następnie ulega on przetworzeniu, po czym wyświetlany jest na ekranie komputera pełniącego funkcję opisowej stacji roboczej. Cyfrowe obrazy da się wydrukować także za pomocą drukarki laserowej. Wydruki uzyskane na błonie nie mają jednak stuprocentowej wartości diagnostycznej.

Wskazania do badania radiologicznego

Głównym wskazaniem do wykonania RTG jest przede wszystkim przypuszczenie zaistnienia zmian pourazowych, np. stawów oraz kości. Badanie rentgenowskie przeprowadza się także w przypadku bólu układu mięśniowo-szkieletowego, zwłaszcza jeżeli występuje podejrzenie nasilonych zmian zwyrodnieniowych lub choroby reumatoidalnej. RTG warto wykonać także przy tzw. stanach nagłych klatki piersiowej oraz brzucha, np. w przypadku obrzęku płuc, perforacji przewodu pokarmowego czy niedrożności jelit.

Wskazaniem do przeprowadzenia badania rentgenowskiego są również rozmaite choroby przewodu pokarmowego oraz podejrzenie występowania schorzeń z zakresu układu oddechowego – włącznie z pojawieniem się duszności oraz kaszlu. RTG należy przeprowadzić także przy chorobach układu moczowego, np. celem rozpoznania kolki nerkowej.

Przebieg badania rentgenowskiego

Zazwyczaj przeprowadzane badanie RTG wymaga zastosowania określonych warunków ekspozycji oraz specjalnego ustawienia pacjenta. Podczas badania jamy brzusznej i klatki piersiowej badany nie może się poruszać. Pacjent powinien też stale komunikować się i współpracować z lekarzem, ponieważ ekspozycja dokonywana jest w trakcie maksymalnego wydechu lub wdechu.

W przypadku badań kontrastowych przewodu pokarmowego zwykle konieczne jest podanie papki barytowej. Najlepsze wyniki badań można uzyskać poprzez przeprowadzenie badania dwukontrastowego, gdzie dodatkowym uzupełnieniem jest powietrze lub gaz.

Przeciwwskazania do RTG

Nie występują żadne bezwzględne przeciwwskazania do przeprowadzenia badania radiologicznego. RTG można wykonać nawet w sytuacji zagrożenia życia, jeżeli może wpłynąć w jakiś sposób na poprawę leczenia. Względnym przeciwwskazaniem do badania rentgenowskiego jest młody wiek pacjenta, stan ciąży lub niezależny od wyniku sesji RTG brak możliwości zmiany efektywności leczenia. Warto także pamiętać, że badanie przeprowadzane jest wyłącznie na zlecenie lekarza. Specjalista powinien też samodzielnie zinterpretować uzyskany wynik.

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Menopauza: naturalne metody łagodzenia jej skutków
Nietolerancja Pokarmowa: jak ją zdiagnozować?
Niskokaloryczne Przekąski: kilka pomysłów
E-papieros: korzyści i wady