Krokomierz – czym się charakteryzuje? Jakie rodzaje są do wyboru?

Krokomierz – czym się charakteryzuje? Jakie rodzaje są do wyboru?

Z roku na rok rośnie świadomość tego, jak ważna jest aktywność fizyczna. Pomagają w niej różne nowoczesne urządzenia, które mobilizują do codziennej porcji ruchu. Jednym z nich jest krokomierz. To obecnie jeden z najpopularniejszych gadżetów treningowych. Jeśli zamierzasz kupić własny model, powinieneś dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę, żeby urządzenie pomagało jak najefektywniej.

Spacer – codzienna porcja zdrowia

Ruch to zdrowie – tę dewizę zna każdy, lecz nie każdy stara się ją sprawdzać w praktyce. A wielka szkoda, bo codzienny trening jest na wagę złota. Czujemy się lepiej, poprawiając komfort codziennego życia. Tym bardziej że – i zauważa to coraz więcej osób – ruch to również chodzenie, aktywność, która bardzo dużo daje, jeśli robimy to regularnie.

Nie musimy intensywnie trenować – biegać sprintem, czy przygotowywać się do maratonu, podnosić ciężarów lub w pocie czoła wykonywać planków. Nie – wystarczy codzienny spacer, by polepszyć jakość swojego życia, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym.

Podkreśla to Światowa Organizacja Zdrowia, przekonują, że osoby zdrowe powinny codziennie wykonywać około 6-8 tysięcy kroków (chore i niepełnosprawne trochę mniej – od 3,5 do 5,5 tysiąca kroków). Jak sprawdzić, czy faktycznie spełniamy tę normę? Oczywiście pomoże w tym krokomierz! Jakie są funkcje krokomierza?

Krokomierz – najważniejsze funkcje

Najważniejsze jest – tak samo jak w przypadku każdego innego sprzętu elektronicznego – funkcjonalność krokomierza. Urządzenie kupujemy w jasnym celu, aby uzyskać najistotniejsze dane o parametrach. Zaliczamy do nich w pierwszej kolejności mierzenie dystansu, czyli to, po co właściwie kupujemy krokomierz. Ma nam pokazać, czy faktycznie udało się spełnić codzienny plan treningowy.

Równie istotne jest to, ile kalorii spaliliśmy, bo regularna aktywność to poprawa wyglądu sylwetki – mniej zbędnych kilogramów. A jak wiadomo, w zdrowym ciele, zdrowy duch. I oczywiście, krokomierz też powinien mieć tak podstawowy wskaźnik jak zegarek, dzięki czemu nie musimy zabierać na trening dodatkowych urządzeń – telefonu komórkowego czy zegarka naręcznego.

To podstawowy zestaw parametrów, ale dostępne są krokomierze z innymi pomocnymi funkcjonalnościami. Jednym z nich jest stoper, który cenią sobie zwłaszcza osoby pracujące nad prędkością. To samo dobrego powiemy o pulsometrze – w sam raz dla osób trenujących ćwiczenia cardio. To jednak nie wszystko, bo producenci oferują też wiele innych funkcjonalności, jak ciśnieniomierz, wysokościomierz czy kompas. Są one szczególnie przydatne osobom podróżującym po terenie górskim, gdzie takie parametry są bardzo pomocne.

Rodzaje krokomierzy – jakie modele są dostępne?

Przed kupnem warto też pomyśleć o tym, jaki rodzaj krokomierza będzie dla nas najlepszy. Najbardziej popularne są obecnie krokomierze na rękę. To nie tylko użyteczne rozwiązanie, bo zapewnia też bardzo dokładny wynik treningu. Innym typem jest krokomierz przyczepiany do paska. Wspaniale się prezentuje – z jednej strony jest elegancki, z drugiej dyskretny. Nieprzypadkowo więc wybierają go osoby niezbyt dobrze zaznajomione z obsługą nowoczesnych urządzeń.

To świetna propozycja na prezent dla rodziców bądź dziadków. Dla osób, które są bardzo aktywne i uprawiają sport każdego dnia, przeznaczony jest bardziej profesjonalny sprzęt – zegarek sportowy z licznikiem kroków. Oczywiście, jego koszt jest wyższy niż zwykłego krokomierza.

Dowiedzieliśmy się najważniejszych informacji o krokomierzu. Wiemy już, na co zwrócić uwagę przed kupnem. Czas teraz, by sprawić sobie swój własny model!

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE