Jakie książki czytać w wakacje?

Jakie książki czytać w wakacje?

Latem mamy ciut więcej czasu na czytanie książek. Podróż pociągiem i wylegiwanie się na hamaku sprzyjają spokojnej lekturze. W wakacje sięgamy też po nieco inny rodzaj literatury niż w deszczowe jesienne wieczory. Jakie książki czyta się latem wyjątkowo dobrze?

Książki na wakacje

Najwięcej premier książkowych mamy na wiosnę i jesień, kiedy to jesteśmy zalewani kolejnymi nowościami do przeczytania. Tymczasem latem rynek wydawniczy zwalnia i pozwala czytelnikom sięgnąć po lektury odłożone na stosik zaległości. W wakacje czytamy więcej, ale też lżej – choć niektórzy uparcie nie rozstają się z trudnymi książkami, to jednak większość z nas wybiera książki umilające wypoczynek i ładujące pozytywną energią.

Książki o podróżach – nawet, jeśli wakacje spędzasz w domu

Książki podróżnicze budzą w nas zew przygody, zachęcając do wyrwania się z domu. Chętnie czytamy o czyichś doświadczeniach z drogi, w literaturze szukamy przetartych już szlaków, podpowiedzi i wskazówek. Być może skorzystamy z nich już niedługo, a może chcemy zainspirować się opisywanymi smakami i obrazami.

Książki o podróżach to nie tylko barwnie ilustrowane i naszpikowane zdjęciami zapiski z drogi, ale i reportaże podróżnicze czy też książki kulinarne, po przeczytaniu których, jeśli nie wsiądziemy w pociąg, to przynajmniej pobiegniemy do sklepu i rozpanoszymy się w kuchni.
Z jednej strony możemy więc zaczytywać się w książkach Martyny Wojciechowskiej i Beaty Pawlikowskiej lub sięgnąć po dawne reportaże Ryszarda Kapuścińskiego, udać się w podróż na wschód z Andrzejem Stasiukiem lub połączyć przyjemne z pożytecznym i sięgnąć po lektury kulinarno-podróżnicze. Te ostatnie najczęściej zabierają nas do Włoch.

Kryminał – obowiązkowy na wyprawie

Po książki kryminalne sięgamy nie tylko w zimne, deszczowe wieczory, schowani pod kocem z kubkiem ciepłej herbaty. Kryminały to jedne z częściej wybieranych lektur w czasie wakacji. Ich czytanie pomaga nam oswoić niepewność i nieprzewidywalność związane z podróżą, czyni też znaną nam drogę (np. pociągiem czy autobusem) bardziej ekscytującą.

Powieści kryminalne czyta się szybko, kończąc jedną możemy prędko zabrać się za kolejną, a w ten sposób poznać całą serię przygód jednego bohatera. Szukając kryminałów na lato, przejrzyjmy nowości wydawnicze, wśród których z pewnością znajdziemy nowe propozycje od Wojciecha Chmielarza czy Jo Nesbø. W wakacje warto pokusić się też o powrót do klasyki – na półkach niezmiennie czekają na nas Agata Christie, Arthur Conan Doyle czy Maurice Leblanc z popularnym ostatnio Arsenem Lupin.

Życie to podróż

Lato i urlop to wreszcie doskonała okazja na poznanie powieści obyczajowych, w których podumamy o sensie życia, ucieczce czy o tym jak podróż może nas odmienić. Tutaj niezmiennie sprawdzają się takie książki jak „Jedz, módl się, kochaj” Elizabeth Gilbert czy „Pod słońcem Toskanii” Frances Mayes. Ci, którzy w wakacje cieszą się dłuższym wypoczynkiem mogą też pokusić się o lektury, na które w ciągu roku zwykle nie ma czasu, jak chociażby przepastne „Shantaram”.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *