Jakie buty trekkingowe kupić?

Jakie buty trekkingowe kupić?

Latem przyda się obuwie lżejsze, zimą z dodatkowym ociepleniem. Wybierając jedną parę, mającą służyć jako uniwersalna, nieraz będziemy musieli zaakceptować ograniczenia płynące z braku alternatywy. Czym kierować się, szukając jak najbardziej niezawodnych butów turystycznych?

Buty trekkingowe (nie) na każdą porę roku

Ze względu na cholewkę buty trekkingowe dzielą się na obuwie trzysezonowe (na wiosnę, lato i jesień) i zimowe (przeznaczone na szczególną wilgotność). Ten pierwszy rodzaj to połączenie oddychalności z nieprzemakalnością. Takie buty posiadają wewnętrzną warstwę z membrany i zewnętrzną złożoną z zamszu i tkaniny. Choć obuwie trzysezonowe powinno poradzić sobie z deszczami i kałużami, przy dłuższym kontakcie ze śniegiem ulega wilgoci i traci izolację termiczną.

Na trudniejsze warunki potrzebne są buty trekkingowe przeznaczone na zimę. Łączą one skórę nubukową lub licową i membranę. Zdecydowanie lepszą izolację termiczną przypłacają one większą wagą i mniejszym komfortem. Choć w szczególnie wilgotnych warunkach sprawdzą się doskonale, latem mogą denerwować nas, utrzymując stopy w zbyt wysokiej temperaturze.

Buty trekkingowe – stabilizacja i amortyzacja

Drugim elementem składowym buta trekkingowego, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest oczywiście jego podeszwa. Może ona być mniej lub bardziej sztywna i oferować różne stopnie amortyzacji stóp. Wybierając poziom sztywności podeszwy, zastanów się, jakie szlaki interesują cię przede wszystkim. Im trudniejsze, tym sztywniejsze powinny być spody twoich butów – zapewnią ci możliwość oparcia stopy na mniejszej powierzchni i przydadzą się podczas wycieczek z ciężkimi plecakami. Podeszwy bardziej elastyczne dedykowane będą łatwiejszym wędrówkom na dobrze utrzymanych szlakach.

Istotny okaże się również gumowy bieżnik, od którego zależy między innymi przyczepność twoich butów trekkingowych. Jego najbardziej popularnym producentem jest Vibram. Choć to marka godna zaufania, nie należy także zapominać o firmach obuwniczych produkujących własne gumy dla podeszw. Ich właściwości często nie ustępują w niczym Vibramowi.

Zakup butów trekkingowych powinien być dobrze przemyślany, gdyż obuwie to, w przeciwieństwie do sneakersów noszonych na co dzień, może służyć nam przez wiele lat. 

Szeroki wybór obuwia, zarówno trekkingowego, jak i sportowego znajdziesz w sklepie z markowymi butami – YesSport.pl.

 
A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE