Przeziębienie to choroba, która najczęściej występuje w okresie jesienno-zimowym oraz wiosną. Jej charakterystyczne objawy to ból gardła, złe samopoczucie i katar. Leczenie najlepiej wdrożyć już na etapie pierwszych symptomów infekcji. Jak je zwalczać? Podpowiadamy.
Domowe sposoby na przeziębienie
W początkowej fazie przeziębienia możemy próbować leczyć je domowymi sposobami. Naszym największym sprzymierzeńcem jest ciepło, ponieważ hamuje ono namnażanie się wirusów w naszym organizmie. Oznacza to, że najlepiej wziąć gorącą kąpiel, grubo się ubrać i położyć w łóżku, popijając ciepłe napoje.
Możemy wspomagać się również domowym syropem z cebuli lub z buraka, a także piciem dużej ilości płynów takich jak herbata z miodem, cytryną lub sokiem z malin. Możemy korzystać również z płukanek, na przykład tymianku, szałwii lub soli.
Pamiętajmy również że jeżeli doskwiera nam ból gardła lub kaszel powinniśmy zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza, ponieważ objawy te nasilają się w suchym i ciepłym pomieszczeniu. Możemy spróbować również inhalacji.
Leki na objawy grypy
Jeżeli domowe sposoby nam nie pomagają, warto sięgnąć po leki na objawy grypy. Powinny być dobrane do konkretnych objawów, jakie nam doskwierają. Jeżeli pojawiła się gorączka, wybierzmy preparaty zawierające substancje takie jak: paracetamol, ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy. Pseudoefedryna, oksymetazolina, czy ksylometazolin sprawdzą się z kolei jeżeli męczy nas katar, ponieważ zmniejszają obrzęk śluzówki i udrażniają nos.
Może nam pomóc również spray z solą morską lub chlorowodorek ksylometazoliny. Pamiętajmy jednak aby krople zawierające tę ostatnią substancję stosować maksymalnie kilka dni. Warto również sięgnąć po preparaty wzmacniające nasz organizm zawierające w swoim składzie rutynę, witaminę C, D, czosnek lub tran.
Sposoby na ból gardła
Jeżeli doskwiera nam dokuczliwy ból gardła, możemy łagodzić te dolegliwości domowymi sposobami na przykład płukankami z liści szałwii czy roztworem wody z solą bądź syropem z cebuli lub sięgnąć po tabletki na gardło.
Zwyczaj znajdziemy w nich substancje takie jak salicylan choliny, który stosuje się w stanach zapalnych błony śluzowej gardła, benzydaminę, która działa przeciwobrzękowo, odkażająco i znieczulająco, przeciwbakteryjną chlorheksydynę oraz substancje znieczulające gardło takie jak lidokaina lub benzokaina.
Możemy również sięgnąć po leki zawierające substancje takie jak: liść podbiału, prawoślaz lekarski, czy porost islandzki, które powlekają i chronią błonę śluzową gardła.
ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY
Leave a Comment
Your email address will not be published. Required fields are marked with *