Jak zregenerować organizm po treningu?

Jak zregenerować organizm po treningu?

Dla regeneracji mięśni, jak i całego organizmu po treningu, niezbędny jest odpoczynek. Dowiedz się jak wspomóc ten proces.

1. Nie pomijaj posiłku

To największy błąd, jaki możesz popełnić po ćwiczeniach. Jeśli Twój organizm nie dostanie odpowiedniej dawki energii po intensywnym wysiłku, zacznie czerpać ją z innego źródła – z mięśni. W ten sposób możesz osłabić efekty treningu, zwłaszcza jeśli zależy Ci na rozbudowaniu masy mięśniowej. Właśnie dlatego zjedz pełnowartościowy posiłek, bogaty zarówno w węglowodany złożone, białka, jak i tłuszcze (najpóźniej godzinę po treningu).

2. Nawodnij organizm

To niezwykle ważne, bo Twój organizm w trakcie wysiłku traci dużo płynów. Gdy doprowadzisz w ten sposób do nieodpowiedniego poziomu nawodnienia, możesz odczuwać większe zmęczenie. Czym nawodnić organizm i jak uzupełnić elektrolity? Po treningu zwykła woda źródlana może okazać się niewystarczająca. Najlepsza będzie wysokomineralizowana albo nawet gazowana, bo znajdujące się w niej cząsteczki wtłaczają wodę do tkanek. Pamiętaj, że w dniach przypadających na treningi musisz pić więcej wody niż normalnie, nawet do 3 litrów dziennie.

3. Uzupełnij poziom elektrolitów

W trakcie ćwiczeń oprócz wody tracisz dużo minerałów. Między innymi magnezu, który wpływa na prawidłową pracę układu mięśniowego oraz właściwy metabolizm energetyczny organizmu. Podobnie na funkcjonowanie mięśni korzystny wpływ ma potas. Obniżony poziom tych minerałów może prowadzić do uczucia zmęczenia, a jeśli utrzyma się przez dłuższy czas, kolejne treningi będą mniej efektywne. Właśnie dlatego tak ważne jest uzupełnienie elektrolitów. Jak je uzupełnić?

Najlepiej sprawdzą się w tym celu napoje izotoniczne i rozpuszczalne elektrolity do picia. Bogata w te ważne minerały jest też woda kokosowa, ale nie zawiera ich tak dużo, jak elektrolity do picia. Jeśli intensywnie się pocisz podczas treningów (zwłaszcza tych trwających ponad godzinę), wypijaj elektrolity do picia, aby zapobiec ich utracie i uczuciu zmęczenia w trakcie ćwiczeń.

4. Nie zapomnij o rozciąganiu

Rozciąganie jest niezwykle istotne, bo zmniejsza napięcie mięśni, które może skutkować poczuciem zmęczenia. Rozciąganie sprzyja też dotlenieniu tkanki mięśniowej i pobudza jej ukrwienie, co sprawia, że składniki odżywcze są do niej szybciej dostarczane. Dzięki temu mięśnie lepiej się regenerują po wysiłku. Po każdym treningu poświęć około 5 minut na porządne rozciągnięcie mięśni każdej partii ciała.

5. Sięgnij po kawę

Jeśli potrzebujesz dostarczyć sobie szybko energii po wysiłku, bo czeka Cię np. dużo pracy, nie musisz obawiać się kawy. Zwłaszcza jeśli uzupełnisz wcześniej elektrolity. Wybierz taką, z której Twój organizm będzie miał jak najwięcej korzyści, na przykład z olejem kokosowym, najlepszym źródłem zdrowych tłuszczów.

 
A R T Y K U Ł   Z E W N Ę T R Z N Y

Bibliografia:

https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73839,magnez

https://www.medicalnewstoday.com/articles/153188.php

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Aktywność Fizyczna: ważna w każdym wieku
Regularne ćwiczenia: jak do nich wrócić?
Trening Kardio: jaki sprzęt może się przydać?
Snowboarding: wady i zalety
Maszyna Smitha: do czego służy?
Crossfit: dlaczego warto zacząć go trenować?