Jak zakładać soczewki kontaktowe?

Jak zakładać soczewki kontaktowe?

Wielu z nas cierpi na krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Widzimy źle, nieostro, bolą nas oczy. Do czytania, prowadzenia samochodu, pracy przy komputerze zakładamy okulary. To niestety chleb powszedni wielu mieszkańców naszej planety. Ale nie każdy lubi nosić okulary. Są dodatkowym elementem garderoby, spadają z nosa, brudzą się, trzeba o nie dbać i pilnować, żeby się nie porysowały. Dodatkowo zimą często mamy problem z ich zaparowaniem i kiedy przechodzimy między pomieszczeniami o różnych temperaturach, przez chwilę nic nie widzimy.

Wygodna alternatywa dla okularów

Na szczęście na problemy z okularami jest antidotum. To soczewki kontaktowe, czyli małe silikonowo-żelowe „szkiełka” umieszczane wprost na gałce ocznej. Na pierwszy rzut oka ich nie widać, nie trzeba się martwić o ich porysowanie czy stłuczenie i nie czujemy dyskomfortu związanego z ich noszeniem. Dodatkowo są nawet soczewki, które pozawalają na zmianę koloru oczu i dopasowanie ich np. do aktualnie noszonej odzieży lub makijażu. A tego, korzystając z okularów, nie osiągniemy. Musimy zadać sobie więc pytanie: jakie soczewki wybrać ?

W sprzedaży są soczewki jednodniowe, tygodniowe, dwutygodniowe i miesięczne Tylko od nas zależy jakie szkła wybierzemy. Jednodniowe soczewki to jednorazówki, zakładamy je rano, zdejmujemy wieczorem i wyrzucamy. Nie trzeba ich myć i przechowywać w specjalnym opakowaniu. Wszystkie pozostałe są soczewkami wielorazowego użytku, a co za tym idzie, po ich zdjęciu z oka musimy je umyć i schować, najlepiej w specjalnie do tego przygotowanym pojemniczku. Soczewki jednodniowe od kilkudniowych różnią się przede wszystkim ceną. Im dłużej je nosimy, tym mniejsze koszty zakupu musimy ponieść.

Jak zakładać soczewki kontaktowe?

Na początku nie będzie to takie łatwe, ale po kilku dniach dojdziemy do wprawy. Do założenia soczewek kontaktowych potrzebujemy pięciu kroków.

    1. Myjemy dokładnie ręce i osuszamy je.
    2. Zawsze zaczynamy od tego samego oka. Soczewki są dopasowane do konkretnego oka i nie można ich pomylić
    3. Ostrożnie wyjmujemy soczewkę i umieszczamy ją na palcu wskazującym.
    4. Przytrzymujemy powiekę wolną ręką i zakładamy szkło kontaktowe
    5. Zamykamy oko, mrugamy kilka razy i gotowe.

A R T Y K U Ł S P O N S O R O W A N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Powiększone Węzły Chłonne: Czy są niebezpieczne?
Schizofrenia: jak podawać leki choremu?
Wino W Ciepłe Dni: poznaj letnie orzeźwienie
Ekologiczny Styl życia: prostszy niż myślisz
Sprawdź!: Sposób na szparagi
Minimalizm: jakie daje korzyści?