Jak zagospodarować teren wokół domu?

Jak zagospodarować teren wokół domu?

Jednak dobre zagospodarowanie przestrzeni nie jest sprawą prostą – w tym tekście podpowiadamy, od czego zacząć i jak zrobić to dobrze!

Zagospodarowanie działki – od czego zacząć?

Przeglądając Internet, bez trudu można trafić na dziesiątki aranżacji przydomowych ogrodów – piękne krzewy, kwiaty, fontanny, chodniczki, urokliwe altanki i równe jak stół trawniki. Praktyka życia pokazuje jednak, że tego typu rozwiązania są na ogół tylko skarbnicą inspiracji. Wyśnione pomysły zawsze bowiem trzeba dopasować do rzeczywistości.

Myśląc o zagospodarowaniu terenu wokół domu, przede wszystkim należy myśleć o użyteczności, a także własnych możliwościach i potrzebach – mówi specjalista z firmy geoProduct.pl. – Zanim zabierzemy się za urządzanie ogrodu, upewnijmy się, że etap budowy domu mamy za sobą. Nie znaczy to oczywiście, że wszelkie działania aranżacyjne musimy odkładać na sam koniec – należy jednak pamiętać, że budowa czy wykończenie wymaga często użycia ciężkiego sprzętu, składowania materiałów czy po prostu miejsca dla pracowników, którzy mogą zadeptać świeżo posadzone krzewy czy młodą trawę – i trudno mieć o to do nich pretensje.

Drugą ważną zasadą planowania przestrzeni jest dobre przemyślenie rozwiązań i zadbanie o walory użytkowe. Dlatego też musimy rozważyć, ile miejsc na samochody będzie nam potrzebne, jak szeroki powinien być podjazd, gdzie umieścić kosz na śmieci (tak, żeby był ukryty, ale też żeby nie było problemu z dostępem do niego) czy jak poprowadzić chodniki. Pozwoli nam to na zorientowanie się, ile tak naprawdę przestrzeni nam zostało i jak możemy ozdobić ją zielenią czy kwiatami.

Podjazd, chodnik, trawa – jak to wszystko połączyć?

Mając już wstępny plan zagospodarowania terenu wokół domu, warto zaznaczyć, że jednym z największych problemów, z jakimi będzie trzeba się zmierzyć, jest odpowiednie przygotowanie i odgrodzenie poszczególnych części ogrodu.

Bardzo dużą rolę w utrzymaniu ładnego i ciekawego ogrodu ma zastosowanie odpowiednich technologii, które pozwolą na rozgraniczenie przestrzeni oraz uniknięcie zbytniego zabetonowania ogrodu – dodaje specjalista z firmy geoProduct.pl. – Głównym problemem jest tu np. podjazd dla samochodów, który w klasycznej wersji po prostu szpeci całość otoczenia. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku są nawierzchnie biologicznie czynne, które w praktyce są wykonanymi z tworzywa kratkami. Umożliwiają one swobodne chodzenie czy jeżdżenie samochodem, ale dzięki ażurowej konstrukcji pozwalają rosnąć trawie i nie szpecą widoku.

Innym typowym problemem aranżacyjnym jest ładne i jednocześnie trwałe odgrodzenie chodników czy trawy. W większości przypadków trzeba bowiem wybierać między trwałością brzydkich betonowych krawężników czy elastycznością i kruchością drewnianych lub plastikowych płotków. Doskonałą alternatywą dla obu będą ekologiczne obrzeża ogrodowe, gwarantujące zarówno trwałość, jak i estetykę.

Wbrew pozorom właśnie określenie podstaw zagospodarowania terenu wokół domu bywa często najtrudniejsze. To ono bowiem będzie determinowało późniejsze zazielenienie przestrzeni, a także walory użytkowe ogrodu. Nie da się bowiem ukryć, że dobrze rozplanowany ogród gwarantuje najwyższy poziom estetyki.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Kolekcja Naczyń „coffelove”: najnowsza propozycja od home&you
Włoskie Lampy: poznaj unikatowe wzornictwo
Geranium: i jej liczne zalety
Mop Parowy: idealny sposób na pozbycie się bakterii
Pranie Ciuchów Sportowych: jak robić to dobrze?