Jak zadbać o zamszowe kozaki zimą? Poznaj nasze rady

Jak zadbać o zamszowe kozaki zimą? Poznaj nasze rady

Wystarczy jednak poznać kilka trików, dzięki którym obuwie zimowe wykonane z zamszu przetrwa więcej niż jeden sezon. Zamsz jest bardzo delikatny, dlatego wymaga starannej pielęgnacji. O ile w przypadku botków noszonych wiosną czy czółenek zakładanych latem nie ma z tym większego problemu, sporo trudności nastręczają zamszowe kozaki. Wystarczy bowiem drobny błąd, aby buty nie nadawały się do chodzenia w kolejnym sezonie.

Krok 1. Impregnacja obuwia

Producenci zalecają stosowanie środków impregnujących jeszcze przed założeniem obuwia. Problem w tym, że wiele osób traktuje takie wskazówki jako nakłanianie do zakupu dodatkowych preparatów i rezygnuje z takich zaleceń. To poważny błąd.

Rozpylane środki impregnujące tworzą dodatkową powłokę na powierzchni zamszu, utrudniając wnikanie wody oraz tworzenie się plam i zacieków kłopotliwych do usunięcia. Pozwalają przygotować obuwie na trudne warunki zimowe, dzięki czemu będziesz mogła użytkować je przez dłuższy czas.

Dokładnie oczyszczone obuwie pokryj specjalnym sprayem, a następnie pozwól im dobrze wyschnąć.

Krok 2. Odpowiednie czyszczenie

Obuwie wykonane ze skóry zamszowej wymaga natychmiastowego wyczyszczenia – gdy tylko pojawi się plama. Zapomnij jednak o szczotkach z włosiem – tego typu akcesoriami możesz jedynie zaszkodzić obuwiu.

Do czyszczenia wykorzystaj specjalne szczotki gumowe lub kostki. Zawsze możesz też sięgnąć po… skórkę od chleba, dzięki której pozbędziesz się nawet zacieków z soli.

Uwaga! Zamsz należy czyścić zawsze na sucho.

Krok 3. Usuwanie tłustych plam

Chociaż tłuste plamy na kozakach zamszowych są rzadkością, mogą się zdarzyć. Aby je usunąć, nie stosuj żadnych detergentów ani odplamiaczy – tym sposobem możesz tylko zaszkodzić. Znacznie lepiej sprawdzi się talk lub zasypka pudrowa dla dzieci – wystarczy posypać plamę odrobiną proszku i pozostawić na kilka godzin. Tłuszcz się wchłonie, a po plamie nie będzie śladu. Resztki talku delikatnie zmieć szczoteczką z długim włosiem lub pędzlem.
 

Krok 4. Suszenie mokrych butów

Czyszczenie kozaków zamszowych na mokro jest zabronione. Trudno jest jednak uniknąć wdepnięcia w kałużę czy stąpania po śniegu, co skutkuje zamoczeniem obuwia. Aby przywrócić im ładny wygląd i zapobiec zniszczeniu, nie susz obuwia na kaloryferze. Wypełnij wnętrze buta ręcznikami papierowymi (może być też gazeta) i pozostaw do samoczynnego wyschnięcia.

Czego nie lubi zamsz?

Zamszowe kozaki to obuwie wykonane ze skóry naturalnej, którą poddano procesowi szlifowania. Drobne włoski mają to do siebie, że każde dotknięcie powierzchni obuwia pozostawia ślady i są bardziej narażone na negatywne działanie czynników zewnętrznych.

Zamsz jest materiałem, który nie lubi:

  • wody,
  • piasku,
  • błota,
  • kurzu.

Dlatego musisz swoje kozaki chronić przed tymi czynnikami i zapewnić im prawidłową pielęgnację.

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE