Jak zachęcić dziecko do kąpieli?

Jak zachęcić dziecko do kąpieli?

Wiele mówi się o tym, że kąpiel niemowlęcia powinna być nie tylko czynnością pielęgnacyjno-higieniczną, ale także czasem budowania bliskości. Tyle teorii. W praktyce często trudno o harmonię, a wieczorna, z założenia wyciszająca kąpiel, ma z relaksem niewiele wspólnego. Co robić, gdy widok wanienki z wodą wprawia malucha w nie lada rozpacz? Jak zamienić przeraźliwy płacz w radość z pluskania?

Krok pierwszy – zachować spokój

Trudno o zachowanie spokoju, gdy niemowlę przeraźliwie płacze i krzyczy na widok wanienki z wodą i akcesoriów do kąpania. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że nasze nerwy nic nie pomogą i mogą jedynie pogorszyć sytuację. Im bardziej spokojny, cierpliwy, opanowany, łagodny i wyrozumiały jest rodzic, tym większa szansa na sukces. Im bardziej pewnie i spokojnie robisz swoje, tym dziecko czuje się bezpieczniej i powoli się wycisza.

Krok drugi – przygotować łazienkę

Szczegóły mają znaczenie! I to ogromne. Zanim włożysz niemowlę do wanienki, sprawdź, czy wszystko jest dobrze przygotowane. Być może to właśnie jeden z pozornie mało ważnych detali tak źle oddziałuje na pociechę i sprawia, że wieczorna kąpiel wywołuje u niego wyłącznie złe skojarzenia. Pamiętaj: w łazience, w której kąpiesz dziecko, musi być ciepło. Temperatura 22- 25 stopni C jest idealna, a woda, w której maluch jest kąpany, powinna mieć około 37- 38 stopni C.

Krok trzeci – pozytywnych wrażeń moc

Zamień zwykłą kąpiel w niezwykłą zabawę. Dzięki temu wieczorne pluskanie przestanie się maluchowi kojarzyć z płaczem, krzykiem i wrzaskiem i stanie się synonimem dobrej zabawy. A nic tak nie zachęca do kąpieli jak urozmaicenie zabawą i … zabawkami, np. zestawem do kąpieli staw Hevea ze sklepu www.babymama.pl.

Jakie zabawki do kąpieli?

Zabawki do kąpieli to antidotum na lęk przed wieczornym pluskaniem się w wannie. Nie od dziś jednak wiadomo, że gumowe kaczki są sobie nierówne i że warto wybierać te, które nie stanowią dla małego pływaka żadnych zagrożeń.

Dobrym rozwiązaniem jest wybór tych zabawek do kąpieli, które są odlane w całości. Brak załamań i perforacji sprawia, że na uwielbianych przez najmłodszych żółtych, gumowych kaczuchach nie zbiera się mydło czy piana, nie osiadają bakterie i nie zbiera się brud. Zabawki są więc bezpieczne i higieniczne- idealne dla najmłodszych dzieci.

Warto też zwrócić uwagę na to, czy zabawki do kąpieli są naprawdę stworzone z myślą o najmłodszych. Brak nieprzyjemnych, piskliwych dźwięków, łatwość do chwycenia i utrzymania w małej rączce, bogata faktura powinny zachęcać do zakupu. Nie tylko uprzyjemnią wieczorną kąpiel, ale też zachęcą do rozwoju.

Zestaw do kąpieli staw Hevea cena: 119 pln www.babymama.pl

fot. babymama

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE