Jak zaaranżować wnękę okienną?

Jak zaaranżować wnękę okienną?

Przestrzeń wokół okna jest jedną z najbardziej atrakcyjnych w całym domu. Jednocześnie nowoczesne projekty wykończenia wnętrz nie uwzględniają jej zbyt często. Aranżacja okna ogranicza się więc zwykle do powieszenia zasłon i zagospodarowania parapetu roślinnością. To zdecydowanie nie wyczerpuje możliwości nawet wąskiej wnęki okiennej.

Okno – nie tylko parapet i zasłony

Okna, szczególnie te w nowym budownictwie, często traktowane są po macoszemu. Parapet wykorzystujemy najczęściej, kładąc na nim kwiaty doniczkowe, ewentualnie kilka książek czy świeczki. Największą przeszkodą na drodze do bardziej pomysłowej aranżacji są w naszym mniemaniu grzejniki, bardzo często lokowane pod oknami. Wąska wnęka okienna stwarza też mniejsze możliwości aranżacyjne.

Jeden, jak i drugi powód, nie muszą jednak przekreślać kreatywnego wykorzystania tejże przestrzeni. Mimo wszystko warto zainspirować się wyglądem stylowych przestrzeni okiennych z wykuszami. Choć przy niewielkiej wnęce nie osiągniemy takich efektów, ciekawa aranżacja może się udać.

Głębokie wnęki okienne, które istnieją dzięki wykuszom, to element architektoniczny dziś obecny przede wszystkim w starych kamienicach o grubych murach lub w indywidualnych projektach domów jednorodzinnych. Dają wiele możliwości, jeśli chodzi o zagospodarowanie miejsca przy oknie i pod nim.

Najbardziej przytulna i atrakcyjna estetycznie forma takiej aranżacji, to ułożenie na szerokim parapecie materaca lub skrojonej na miarę grubej poduszki, a następnie udekorowanie jej mniejszymi poduszkami i pledami. Taki pomysł daje nam wygodną przestrzeń wypoczynkową, pozwala komfortowo czytać książki w dobrym świetle i obserwować świat za oknami.

Niekiedy wykusz obejmuje kilka okien, co zwiększa rozmiary wnęki i stwarza szansę ulokowania w niej kącika towarzyskiego z fotelami i stolikiem kawowym. Może służyć też jako miejsce na łóżko w pokoju dziecka lub stworzenie „bazy” czy tajemniczego schowka w pokoju dziecięcym.

Wąska wnęka okienna – co zmienić i jak ją zagospodarować?

Nawet wąska wnęka pod standardowym oknem w mieszkaniu w bloku, może stać się interesującym kawałkiem przestrzeni. Parapet możemy dość łatwo poszerzyć, montując pod nim i na jego wysokości zabudowę.
Taki projekt może uwzględniać szuflady lub półki od frontu, zaś od góry umożliwia stworzenie miejsca do wypoczynku na takiej samej zasadzie, jak w przypadku naturalnie obszernej wnęki.

Jeszcze prostszym sposobem na stylowe zagospodarowanie wnęki, jest ustawienie przy parapecie biurka i stworzenie tym samym przyjemnego i zdrowego miejsca do pracy czy odrabiania lekcji. Taki pomysł pozwala nam jak najlepiej wykorzystać podczas pracy światło dzienne i skraca długość korzystania ze sztucznego oświetlenia. Część parapetowa może w takiej aranżacji służyć jako półka na książki.

Osobną kwestią jest wystylizowanie wnęki. Potraktowanie jej w nieco inny sposób, np. pod kątem kolorystyki, pomoże nam wykreować z niej wyraźnie oddzieloną strefę, służącą wypoczynkowi lub pracy. Taki efekt uzyskamy, malując wnękę odrębnym kolorem, różniącym się od koloru pozostałych ścian.

Aranżacja wnęki okiennej – grzejniki

Aby kaloryfer nie był utrudnieniem, a raczej, by projekt wnęki nie uniemożliwiał rozchodzenia się ciepła po pomieszczeniu, wystarczy przestrzeń pod oknem zabudować odpowiednim rodzajem materiałów.
W takiej sytuacji powinna to być zabudowa ażurowa, z użyciem materiałów, które nie blokują odpływu ciepła. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, pamiętajmy aby projekt uwzględniał zawór termostatyczny, który powinien pozostać odsłonięty.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE