Jak wyczyścić biżuterię?

Jak wyczyścić biżuterię?

Nawet najpiękniejsza i najbardziej drogocenna biżuteria z biegiem czasu traci swoją świetność, a na jej powierzchni pojawiają się zarysowania i brud. Jak sobie z tym radzić? Rozwiązania są dwa – albo oddać precjoza do renowacji przez profesjonalistę, który najprawdopodobniej kosztowności potraktuje specjalną pastą, albo spróbować odczyścić biżuterię samodzielnie w domu. Jeśli wybierasz drugą opcję – podpowiadamy jak to zrobić.

Czyszczenie pierścionków z kamieniami szlachetnymi

Do czyszczenia tego typu biżuterii potrzebna nam będzie mała miseczka wypełniona ciepłą wodą z mydlinami, do której wrzucimy czyszczone kosztowności oraz stara szczoteczka do zębów wykonana z miękkiego włosia, którą delikatnie przetrzemy biżuterię. Po zabiegu, pierścionki płuczemy w ciepłej wodzie (pamiętając o włożeniu do zlewu korka, aby pierścionek nie wpadł do odpływu) i osuszamy czystą szmatką lub ręcznikiem.

Czyszczenie złota

Przybrudzone złoto wrzucamy do miseczki lub małego słoiczka, w którym znajduje się ciepła woda z mydlinami i odrobiną sody oczyszczonej. (Niektórzy, zamiast mydlin, do wody polecają dodać nieco płynu do naczyń.) Jeśli biżuterię zanurzamy w miseczce, to, po chwili, możemy ją delikatnie przetrzeć np. zużytą szczoteczką do zębów, jeśli natomiast w słoiczku, to szczelnie go zakręcamy i potrząsamy nim przez chwilę, do momentu, aż biżuteria wypłucze się z zanieczyszczeń. Po takim zabiegu, wyjmujemy złoto z naczynia, polewamy ciepłą wodą i suszymy, delikatnie wycierając je w ręcznik lub ściereczkę.

Czyszczenie srebra

Jest co najmniej kilka metod domowego czyszczenia srebra. Po pierwsze, w sklepach jubilerskich możemy kupić specjalne płyny, którymi w domowym zaciszu wyczyścimy biżuterię. Takie specyfiki kosztują zwykle od kilkunastu złotych wzwyż, w zależności od marki. Kolejny sposób, to umycie srebrnych precjozy w wodzie, w której gotowały się ziemniaki „w mundurkach”, a następnie wypolerowanie ich szmatką z irchy.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Żyrandol: hit czy kit?
Plamy Z Trawy: 3 sposoby
Domowe Wino: sposoby przechowywania
Kranówka Z Gazem: sprytne i ekologiczne rozwiązanie
Meble Gala: poznaj markę tworzącą piękne wnętrza
Trawnik Z Rolki: dlaczego warto go wybrać