Jak wybrać odpowiedni dom seniora?

Jak wybrać odpowiedni dom seniora?

Czym kierować się podczas wyboru odpowiedniego domu seniora? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Odpowiednia lokalizacja

Dobre umiejscowienie ośrodka, w którym ma znaleźć się senior, jest ważna z kilku powodów. Przede wszystkim ważne jest, aby senior nie był wykluczony z życia rodzinnego. Z tego względu należy wybrać miejsce, które pozwoli w każdej chwili przyjechać i odwiedzić swoich bliskich. Dzięki regularnemu kontaktowi z rodziną seniorzy funkcjonują znacznie lepiej, nie doskwiera im samotność i poczucie porzucenia.

Ważne jest również to, aby był to ośrodek, w którego okolicy znajduje się dużo zieleni oraz by był dobrze skomunikowany z istotnymi w życiu każdego seniora placówkami służby zdrowia. Domy opieki w Warszawie posiadają obie te cechy. Duża aglomeracja miejska w pobliżu sprawia, że senior nie jest wykluczony komunikacyjnie, a odwiedzanie go nie będzie wyzwaniem dla osób mieszkających na terenie miasta.

Wykwalifikowany personel

Równie ważnym aspektem przy wyborze domu opieki jest pewność, że senior zostaje przekazany w ręce specjalistów – osób, które posiadają odpowiednie kwalifikacje, dzięki czemu mogą profesjonalnie zająć się bliską Ci osobą w tym trudnym okresie. Zadbaj o to, aby program zajęć dla seniora był różnorodny i stymulował go, chroniąc przed popadaniem w stany apatii. Istotną kwestią jest prowadzenie przez domy opieki zajęć fizycznych, które poprawiają motorykę osoby starszej oraz dają możliwości zacieśniania więzi pomiędzy poszczególnymi mieszkańcami domu.

Opinie i informacje dostępne w internecie

Przed podjęciem ostatecznej decyzji koniecznie zapoznaj się z opiniami o danym ośrodku. Jeżeli internauci negatywnie oceniają dom opieki, koniecznie zweryfikuj ich ilość. Jeżeli są to pojedyncze zdania – nie należy się nimi zbyt mocno przejmować, jeżeli jednak negatywnych opinii jest więcej – należy jeszcze raz przeanalizować swój wybór. W swojej decyzji możesz się także upewnić, odwiedzając ośrodek.

To, w jakich warunkach będzie przebywał senior, ma ogromny wpływ na jego samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Zadbaj więc o to, aby dokładnie i skrupulatnie sprawdzić placówkę, zanim podejmiesz decyzję o umieszczeniu tam bliskiej osoby.

A R T Y K U Ł Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Karmienie Piersią: dlaczego pierwszy miesiąc jest kluczowy?
Pupil W Domu: zalety
Sesja Fotograficzna Noworodka: wspaniała pamiątka na lata
Muzykoterapia: rozwój muzyczny dziecka
Zabawki Zręcznościowe: dla rozwoju dziecka
Planszówki: dlaczego warto w nie grać?