Jak wybrać fotelik samochodowy?

Jak wybrać fotelik samochodowy?

 W trakcie przygoowywania wyprawki dla nowego członka rodziny nie może też zabraknąć fotelika. Jednak na rynku jest mnóstwo modeli fotelików i trudno jest zdecydować, co dla naszego dziecka będzie najlepsze.

Przepisy prawa w zakresie przewożenia dziecka na foteliku samochodowym

Zgodnie z ustawą Prawo o Ruchu Drogowym w foteliku samochodowym należy przewozić dzieci, których wzrost nie przekracza 150 cm. Nie wolno również przewozić dzieci do lat 3 w autach, które nie mają pasów bezpieczeństwa. Ponadto można przewozić dziecko bez fotelika na tylnym siedzeniu, ale pod warunkiem, że ma ono co najmniej 135 cm wzrostu oraz zapięte pasy bezpieczeństwa. Dzieci poniżej 150 cm wzrostu nie wolno przewozić na przednim siedzeniu bez fotelika. Tak więc dziecko powinno podróżować w foteliku samochodowym, dopóki nie będzie miało ponad 150 cm wzrostu.

Jakie atesty należy wziąć pod uwagę przy zakupie fotelika samochodowego?

  • Certyfikat bezpieczeństwa ECE R44-03 – zgodność wyrobu z aktualnymi wymaganiami technicznymi w Europie.
  • Certyfikat bezpieczeństwa ECE R44-04 – standard dopuszczający fotelik do sprzedaży w Europie (nowszy od ECE R44-03).

Jednak nie same certyfikaty powinny decydować o zakupie fotelika. Wymagania stawiane tym produktom podczas testów są równie istotne. Dlatego warto sprawdzić, jakie testy przeszedł fotelik, nim zdecydowano o dopuszczeniu go do sprzedaży. Tak więc kolejną rzeczą do sprawdzenia jest homologacja i-Size. To norma UP R129, która rozróżnia foteliki samochodowe nie pod względem wagi dziecka, a pod względem jego wzrostu. Dodatkowo warto sprawdzać wyniki w testach zderzeniowych i pamiętać, że certyfikat posiada każdy fotelik dopuszczony do sprzedaży. Nie jest to więc nic, co go wyróżnia na tle innych.
 

Fotelik dla niemowlaka: grupa 0+

Przyda się w pierwszych podróżach, na przykład ze szpitala do domu. Można kupić takie foteliki w zestawie z wózkami, czyli 2 w 1. Jednak warto poświęcić temu zakupowi więcej uwagi i zdecydować się na kupno oddzielnego fotelika, ponieważ wózki z zestawów mają bardzo słabe wyniki w crashtestach.

Nie kupuj fotelików używanych!

Foteliki samochodowe należy kupować nowe, ponieważ nigdy nie mamy pewności, czy oferowany nam przez kogoś fotelik nie został uszkodzony w wypadku. Jest to zbyt ważny zakup, aby narażać zdrowie i życie dziecka. Jeśli kupujemy nasz pierwszy fotelik, warto skorzystać z pomocy obsługi sklepów. Sklepy natomiast należy wybierać specjalistyczne – dobry produkt kupisz nie w zwykłym markecie, ale w specjalistycznym sklepie ze sprzętem dla dzieci.

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE