Jak wybierać kosmetyki dla noworodka i niemowlaka?

Jak wybierać kosmetyki dla noworodka i niemowlaka?

Warto wspomnieć, iż w przypadku kosmetyków przeznaczonych dla dzieci poniżej 3. roku życia obowiązują dość rygorystyczne przepisy. W składzie tych preparatów nie może się znajdować m.in. kwas borowy i salicylowy, zaś ilość substancji chemicznych, które są częstą przyczyną alergii, musi być ograniczona do absolutnego minimum. Producenci są zobligowani do przestrzegania wytycznych dotyczących czystości mikrobiologicznej – kosmetyki dla dzieci do lat trzech są bowiem zakwalifikowane do pierwszej klasy w tym obszarze.

Najlepsze są emolienty

Obecnie w zakresie preparatów pielęgnacyjnych przeznaczonych dla dzieci w różnym wieku wybór jest bardzo duży. Zastanawiając się nad tym, jakie kosmetyki dla noworodka i dla niemowlaka okażą się strzałem w dziesiątkę, trzeba mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim muszą być to wyroby dedykowane dla dzieci w tym właśnie przedziale wiekowym – koniecznie hipoalergiczne, bez barwników i substancji perfumujących. Nie mają prawa podrażniać skóry oraz wywoływać reakcji alergicznych.

Zdecydowanie najlepiej sprawdzają się preparaty łączące w sobie właściwości nawilżające i natłuszczające. Na pytanie jakie kosmetyki dla noworodka konkretnie warto stosować, należy wspomnieć o tzw. emolientach, które na rynku funkcjonują w szerokiej gamie produktów, takich jak np. Emolium. Sprawdzają się one doskonale również w sytuacji, gdy maluch cierpi z powodu atopowego zapalenia skóry – przewlekłej choroby o podłożu alergicznym. Dodatkowymi atutami emolientów są działanie przeciwświądowe oraz uzupełnianie braków w płaszczu lipidowym.

Co jest niezbędne w wyprawce dla malucha?

Spośród najważniejszych kosmetyków, jakie powinny się znaleźć w kosmetyczce noworodka i niemowlaka, należy wymienić emoliencyjne płyny do kąpieli. Kąpiel jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym. Nie należy jej przeprowadzać ze zbyt dużą częstotliwością, by nie dopuścić do przesuszenia skóry. Dodanie do wody specjalnego płynu sprawia, iż zawarte w niej substancje aktywne w postaci triglicerydów oleju porządnie wnikają w naskórek. Łagodzą swędzenie i podrażnienia. Podczas kąpieli można też sięgnąć po odpowiedni płyn do mycia ciała i szampon.

Ponadto w kosmetyczne malucha nie może zabraknąć oliwki do ciała, kremu na odparzenia oraz ochronnego kremu do twarzy, którego należy używać jedynie wtedy, gdy dziecko jest narażone na oddziaływanie promieni UV – czyli np. w czasie spaceru czy przebywania na tarasie bądź na balkonie. Oprócz tego bardzo przydatne okazują się chusteczki nawilżające – niezastąpione przy przewijaniu, a także delikatna zasypka.

Wybierając kosmetyki dla noworodka i niemowlaka, należy zwracać uwagę na ich skład oraz jakość. Powinny posiadać atesty świadczące o ich bezpieczeństwie. Z tego też względu najbardziej odpowiednim miejscem na zakupy jest apteka.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Wyprawka Dla Niemowlęcia: wybierz idealną na jesień
Kąpiel Noworodka: poznaj podstawowe zasady
Zabawki Zręcznościowe: dla rozwoju dziecka
Sesja Fotograficzna Noworodka: wspaniała pamiątka na lata
Biały Szum: zastosowanie
Niania: jak ją wybrać?