Jak utrzymać higienę soczewek miesięcznych?

Jak utrzymać higienę soczewek miesięcznych?

Codzienna higiena to podstawa. Trzeba wiedzieć, jak ją przeprowadzać, by nie doprowadzić do infekcji.

Mycie rąk

Mogłoby się wydawać, że to oczywiste. Ręce należy myć przed każdym kontaktem z soczewkami. W przeciwnym razie przeniesiemy na nie liczne bakterie i drobnoustroje. Nie brzmi to zbyt higienicznie, prawda? Zawsze pierwszym krokiem przed założeniem lub ściągnięciem soczewek jest dobre umycie rąk ciepłą wodą z mydłem.

Płyn do soczewek

Płyn do pielęgnacji soczewek czasami trzeba dobierać metodą prób i błędów. Przede wszystkim powinien być dopasowany do typu soczewek oraz materiału, z którego je wyprodukowano. Na rynku dostępne są płyny wzbogacone różnymi substancjami. Najczęściej jest to witamina B5, która minimalizuje ryzyko podrażnień oka. Na ogół wybiera się płyny multifunkcyjne, bo są najprostsze w stosowaniu. Nie trzeba używać ich osobno do czyszczenia i osobno do pielęgnacji soczewki miesięcznej. Taki płyn „robi” wszystko, co powinien, za jednym zamachem.

Pod żadnym pozorem nie wolno czyścić i przechowywać soczewek w zwykłej wodzie. Nie jest ona dostatecznie czysta i może wchodzić w negatywne interakcje z materiałami, z których wyprodukowano soczewkę. Jeśli soczewka ulegnie uszkodzeniu – będzie nadawała się już tylko do wyrzucenia. Jeżeli ktoś nie ma głowy do pamiętania o właściwej pielęgnacji, to lepiej, aby soczewki miesięczne zastąpił soczewkami jednodniowymi.

Pojemnik na soczewki

Jest to rzecz, do której nie przywiązuje się zbyt dużej wagi. To błąd, ponieważ na wewnętrznych ściankach pojemnika gromadzą się osady oraz bakterie. Pojemnik powinno się wymieniać przynajmniej raz na trzy miesiące. Najlepiej jednak robić to częściej. Można zaznaczyć sobie w kalendarzu właściwą datę i wymieniając soczewki miesięczne, wymienić również pojemnik do ich przechowywania.

Bardzo ważne jest też, by na każdą noc soczewka miesięczna trafiała do tej samej komory pojemniczka. Jeżeli dojdzie do ich pomylenia, łatwo nabawić się infekcji.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Przerost Prostaty: poznaj skuteczne sposoby leczenia dolegliwości
Kłopot Z Nietrzymaniem Moczu: diagnoza i leczenie
Dyspepsja: objawy, diagnoza, leczenie
Szumy Uszne: jak się ich pozbyć?
Hiperwitaminoza: czyli nadmiar witamin