Jak usunąć plamę z kawy?

Jak usunąć plamę z kawy?

Kawa towarzyszy nam codziennie, a nawet kilka razy dziennie. Nie ma więc chyba osoby, która nie zetknęłaby się z problemem plam, jakie zostają, gdy się rozleje. Takie ciemne ślady, szczególnie zaschnięte, są trudne do usunięcia, jednak, używając domowych sztuczek, można sobie z nimi dać radę. A zatem, jak usunąć plamy z kawy?

Przyłóż do plamy papierowy ręcznik lub chusteczkę

Papierowy ręcznik to pierwsza rzecz, jaka będzie nam potrzebna podczas zapierania plamy. Rozlana kawa wsiąknie bowiem w ręcznik lub chusteczkę, co uchroni materiał przed jeszcze większą plamą spowodowaną rozprzestrzenianiem się płynu.

Polej plamę strumieniem zimnej wody

Pamiętaj jednak, aby, jeśli masz taką możliwość, odwrócić zabrudzony materiał „na drugą stronę”. Jeśli plama jest świeża, zimna woda i odrobina mydła powinna dać jej radę.

Zrób domowy odplamiacz

Jeśli jednak plama nie schodzi (bo np. jest zaschnięta), spróbuj zadziałać na nią bardziej „skomplikowanymi” środkami. Pomocna będzie tu mieszanka, którą wykonasz samodzielnie w domu. Weź odrobinę proszku do prania, dolej do niego trochę chłodnej wody i octu. Całość wymieszaj i nałóż na plamę i potrzymaj na niej przez ok. 5 minut. Następnie pocieraj delikatnie materiałem z mieszanką tak, aby sprać plamę. Zmyj całość chłodną wodą. Plama powinna ustąpić.

Użyj niezastąpionej soli

Kolejnym dobrym sposobem na usunięcie plamy z kawy jest mieszanka zimnej wody z solą, którą również nakładamy na jakiś czas na plamę, a następnie „zapieramy” zabrudzenie, jak w punkcie powyżej. Metoda ta jest szczególnie polecana do prania poplamionych kawą obrusów.

Potraktuj plamę gliceryną

Jeśli mamy do czynienia z zaschniętą plamą z kawy, można posmarować ją też mieszanką gliceryny (dostaniesz ją w każdej aptece) i żółtka kurzego (lub samą gliceryną) i poczekać dłuższy czas, aż specyfik zacznie działać, a następnie spłukać miejsce po plamie ciepłą wodą.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE