Jak urządzić pokój dziecka?

Jak urządzić pokój dziecka?

Remont pokoju dziecka to ważna kwestia. Dlaczego? Nasza pociecha spędza w nim dużo czasu – bawiąc się, ucząc, przyjmując gości… i tak przez co najmniej następnych kilka lat. Poza tym, wszyscy chcemy, aby nasze dzieci, gdy dorosną, miały jak najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa, prawda? Choć wystrój pokoju to nie wszystko, warto, by był urządzony pięknie, funkcjonalnie i z głową, aby dzieci pamiętały go przez całe życie. Prezentujemy kilka wskazówek, które pomogą Wam wyremontować pokój dziecka.

Ustal budżet remontu

Przygotowując się do remontu, postaw na plan, w którym ustalisz kluczowe sprawy. Jakie? Zupełnie przyziemne. Po pierwsze zastanów się, ile pieniędzy możesz wydać na remont i czy kwota ta odpowiada efektowi, który chcesz uzyskać w pokoju. Być może Twoje wyobrażenia o koszcie urządzania wnętrz nie pokrywają się z rzeczywistością. Dlatego, przed rozpoczęciem prac remontowych, poszperaj w katalogach, udaj się na „przegląd” odpowiednich sklepów, zasięgnij rad znajomych i fachowców.

Określ potrzeby dziecka

Jeśli nasza pociecha ma się w swoim pokoju czuć komfortowo, po pierwsze musimy ustalić jakie są jej potrzeby. Chodzi o to, by wystrój i urządzenie pokoju były odpowiednie do jej płci, wieku, zainteresowań i wymagań. Ważnym jest, aby remontując pokój dziecka, pamiętać o tym, czego potrzebuje (np. wygodne biurko, odpowiedniej wielkości szafa itd.), ale także o tym, co określa jego osobowość. Świetnym pomysłem na aranżację pokoju pociechy jest uwzględnienie jej pasji. Jeśli Twoje dziecko jest np. muzykiem, pamiętaj o miejscu przeznaczonym na instrument, czy dekoracjach tematycznie związanych z muzyką.

Pamiętajmy również, że im pociecha starsza, tym bardziej sama chce decydować o aranżacji swojej sypialni. Nie hamujmy więc pomysłowości dziecka i starajmy się współpracować.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Podczas urządzania pokoju dziecka, przede wszystkim stawiajmy na bezpieczeństwo. W sypialni malucha świetnie sprawdzą się nakładki na gniazdka elektryczne – tzw. „zaślepki”. Obecnie, można je znaleźć niemal w każdym sklepie z artykułami domowymi, często w formie dekoracyjnej. Dzięki nim, dziecko nie włoży palca do gniazdka i nie będzie narażone na porażenie prądem. Pamiętajmy też, aby do pokoju małego rozrabiaki wybierać meble o łagodnych, nieostrych zakończeniach, aby naszemu dziecku, podczas zabawy nie stało się nic złego.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w pokoju starszej pociechy, pamiętajmy, że zagrożenie może czyhać tam, gdzie najmniej się tego spodziewamy, dlatego bądźmy czujni i zastanówmy się np., czy chcemy w pokoju dziecka postawić jego własny komputer z dostępem do Internetu. Pozostawione same sobie, w sieci nasze pociechy mogą zetknąć się z różnymi niebezpieczeństwami, np. pornografią, czy pedofilią.

Zainwestuj w dobre meble

Dobry mebel w pokoju dziecka to taki, który będzie służył mu latami i z nim „rósł”. Dlatego, kierując się perspektywicznym myśleniem, zamiast wybierać np. różowy zestaw mebli dla naszej małej księżniczki, pamiętajmy, że za rok może już wyrosnąć z dziewczęcego różu. Najlepiej więc postawić na klasykę, np. meble w kolorze jasnego drewna i dobrać do nich kolorowe dodatki, które w przyszłości łatwiej będzie wymienić. Jeśli jednak fundusze na to pozwalają, a my chcemy „zaszaleć” przy urządzaniu sypialni potomka, możemy pokusić się o wymyślne, bajkowe meble, pamiętając jednocześnie o tym, aby były nie tylko ładne, ale także funkcjonalne i dobrej jakości.

Baw się kolorami… z głową

Remontując pokój dziecka, nieuchronnie stajemy przed pytaniem: jaki kolor i fakturę ścian wybrać? Obecnie odpowiedź nie jest taka trudna. Większość osób stawia na malowanie ścian w ciepłych kolorach. Rzadziej wybiera się tapetowanie – trzeba się przy nim więcej natrudzić i jest droższe. Kolory ścian pokoju naszego potomka powinny pasować do jego charakteru. Ważne jednak, aby nie kłóciły się z dodatkami, które zdobią pokój.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE