Jak urządzić małą kuchnię? Sprawdź nasze pomysły!

Jak urządzić małą kuchnię? Sprawdź nasze pomysły!

Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu kolorów oraz doborze właściwych mebli stworzymy komfortowe i praktyczne wnętrze. Zobacz, jak tego dokonać!

Zagraj kolorami

Nie od dziś wiadomo, że dobór kolorów ścian czy podłogi ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o aranżację pomieszczeń. Dzięki odpowiednio dopasowanym barwom możemy optycznie powiększyć lub pomniejszyć pomieszczenie, a także sprawić wrażenie, że jest ono wyższe niż w rzeczywistości. Warto wykorzystać ten fakt, aranżując niewielką kuchnię. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się jasne kolory; świetna będzie klasyczna biel, ale także modne odcienie pastelowe. Dobrym pomysłem będzie również zrobienie podłogi nieco jaśniejszej od ścian – w ten sposób sprawimy, że kuchnia wydawać się będzie o wiele bardziej przestronna. Wiele ciekawych inspiracji oraz wskazówek dotyczących urządzenia kuchni i innych pomieszczeń znajdziemy w serwisie internetowym Domifikacje.

Jak wybrać właściwe meble?

W małej kuchni liczy się dosłownie każdy centymetr przestrzeni! Dlatego tak istotny jest odpowiedni dobór mebli. Na szczęście na rynku nie brakuje ofert producentów stworzonych specjalnie z myślą o właścicielach niewielkich pomieszczeń kuchennych; dotyczy to zarówno samych mebli, jak też sprzętów AGD. Możemy zatem sięgnąć po zmywarkę typu slim lub specjalne systemy przesuwne. Warto zrezygnować z tradycyjnie otwieranych szafek – otwierane skrzydłowo drzwiczki mogą być małą komfortowe w niewielkiej kuchni. Lepiej sprawdzą się drzwi przesuwne oraz sprytne szafki na kółkach, które możemy umieścić pod blatem, a w razie potrzeby łatwo je stamtąd wydobyć. Jeśli chodzi o sprzęt AGD, czasami konieczne będzie pójście na kompromis i ograniczenie ilości urządzeń. Możemy skusić się na praktyczne – choć nieco droższe – urządzenia wielofunkcyjne, co pozwoli nam na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Mała kuchnia często jest ciasna i ciemna – dlatego posiadanie w niej okna znacznie ułatwia sprawę i pozwala na komfortowe przygotowywanie potraw czy spożywanie posiłków. Jeśli jednak nie mamy tego szczęścia, musimy zadbać o odpowiednie oświetlenie tego ważnego pomieszczenia. Głównym źródłem światła powinno być silne światło pochodzące z lampy sufitowej. Nie możemy jednak zapomnieć o niezwykle praktycznych mniejszych źródłach światła; mogą być to np. halogenowe lampki umieszczane pod szafkami, nad blatem, czy też listwy ledowe, dające delikatne światło. Kolejną sprawą, o której warto pamiętać, urządzając małą kuchnię, jest minimalizm. Ten modny styl okazuje się tutaj strzałem w dziesiątkę – zbyt duża liczba drobiazgów i pozostawionych na widoku akcesoriów pogłębi jedynie wrażenie ciasnoty.

Mała kuchnia to nie wyrok – gotowanie w niej nadal może być przyjemne i komfortowe. Wystarczy pamiętać o paru prostych zasadach! Zadbaj o jasne kolory na ścianach i na podłodze, dobierz właściwe meble i zajmujące niewiele miejsca sprzęty AGD, wypróbuj modny styl minimalistyczny.

ARTYKUŁ PARTNERSKI

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE