Jak uratować przypalone naczynie?

Jak uratować przypalone naczynie?

Przypaliłeś ostatnio garnek i zastanawiasz się nad tym, co z nim zrobić? Jeśli nie jest w opłakanym stanie, być może uda się jeszcze przywrócić mu dawny blask. W jaki sposób? Korzystając ze starych, domowych i sprawdzonych sposobów, które prezentujemy poniżej.

Czyszczenie solą

To stary i sprawdzony sposób, który z pewnością praktykowały jeszcze nasze babcie.
Co trzeba zrobić? Spalony garnek należy zasypać sporą ilością soli i dolać do niej trochę ciepłej wody – tyle, aby powstała niezbyt gęsta papka. Całość pozostawić na noc. Rano garnek jeszcze raz umyć gąbką nasączoną płynem do mycia naczyń i gotowe!

Uwaga!
Jeśli chcesz odczyścić naczynie żaroodporne, wypróbuj mieszankę soli i octu. Całość nałóż na gąbkę lub ściereczkę do mycia naczyń i wyszoruj nią przypalony garnek. Zabrudzenie powinno ustąpić.

Żrąca cola

Nie od dziś wiadomo, że ten gazowany napój, oprócz gwarantowania walorów smakowych, świetnie sprawdza się też jako środek czyszczący lub eliminujący rdzę. Wszystko dzięki składnikom – m. in. kwasowi fosforowemu i dwutlenkowi węgla. Jak zatem używać coli do czyszczenia przypalonych naczyń? Bardzo prosto! Wystarczy wlać ten słodki napój do zabrudzonego naczynia i gotować przez kilkanaście minut. Po takim zabiegu jeszcze raz wyczyścić garnek ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Garnek powinien być jak nowy.

Proszek do prania… w kuchni

To dość nietypowa, ale sprawdzona metoda „ratowania” przypalonych naczyń. Jak działa? Do spalonego garnka wystarczy wlać wody, a następnie dosypać do niej trochę proszku do prania. Całość gotować przez kilkanaście minut, po czym ponownie umyć naczynie ciepłą wodą i płynem do naczyń.

Niezawodna soda oczyszczona

Ten nieorganiczny związek chemiczny jest chyba najpopularniejszym sposobem na wszelkie domowe zanieczyszczenia. Świetnie sprawdzi się też jako remedium na spalone naczynie. Wystarczy, że do wymagającego „ratunku” garnka wlejemy mieszankę wody z sodą oczyszczoną i całość będziemy gotować przez kilkanaście minut. Po takim zabiegu zabrudzenia powinny puścić. Choć jest to sposób bardzo skuteczny, pamiętajmy jednak, że nie sprawdzi się w przypadku naczyń aluminiowych.

Wskazówka!
Jeśli pierwsza próba odczyszczenia przypalonego naczynia skończy się niepowodzeniem, nie zrażaj się! Mocniejsze zabrudzenia mogą bowiem ustąpić dopiero przy drugim lub trzecim podejściu.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Ekspres Do Kaw: jak wybrać?
Kamień W Czajniku: jak się go pozbyć?
Wyciskarka Do Owoców: moc smaku i witamin
Nóż Kuchenny: wybierz profesjonalny do swojej kuchni
Kosz: jaki wybrać do kuchni
Wyciskarka Wolnoobrotowa: świeże soki zdrowym dodatkiem do Twojej diety