Jak umilić pacjentowi wizytę u dentysty?

Jak umilić pacjentowi wizytę u dentysty?

Stomatolodzy mają jednak wiele sposobów na umilenie swoim pacjentom wizyty w gabinecie. Jakie są to metody?

Ułatwienia dla najmłodszych pacjentów

Wiele gabinetów dentystycznych robi wszystko, aby najmłodsi pacjenci mieli zapewniony komfort psychiczny kolejnych wizyt. Gabinet dentystyczny nie powinien kojarzyć się dzieciom negatywnie, dlatego już w poczekalni najczęściej udostępnia się im stoliczki, krzesełka, gry, zabawki i przybory do malowania.

W gabinetach dedykowanych dzieciom mogą pojawić się małe monitory, na których wyświetlane są podczas zabiegu dentystycznego bajki. Dziecko skupia się wówczas na ulubionej kreskówce, a nie na czynnościach wykonywanych przez stomatologa.

Na ścianach gabinetu nie ma dwukolorowej lamperii, jak u  dentystów za dawnych lat w szkołach podstawowych, ale kolorowe postacie z bajek, kwiatki, motylki i tym podobne. Stwarza to przyjemny nastrój dla najmłodszych i buduje ich wewnętrzny komfort.

Kolejnym sposobem umilenia dziecku wizyty u dentysty jest wykorzystanie przez lekarza żelu znieczulającego o smaku owoców, który na tyle znieczuli chwilowo dziąsło, że bez problemu będzie można podać właściwe znieczulenie w zastrzyku, jeśli zajdzie taka konieczność. Inną metodą znieczulania dzieci jest korzystanie z syropów i gazów rozweselających, które zmniejszają poczucie stresu i znieczulają miejscowo.

Na koniec dzielny pacjent może otrzymać drobną nagrodę od dentysty – naklejkę motywacyjną, próbkę pasty do zębów czy nową szczoteczkę. Dla dziecka jest to atrakcja, która działa korzystnie na jego psychikę. Buduje obraz przyjaznego miejsca, do którego maluch będzie chciał wracać. 

Umilanie wizyty u dentysty dla starszych pacjentów

Nie tylko dzieci mogą obawiać się wizyty w gabinecie stomatologicznym. Wielu dorosłych, nauczonych złymi doświadczeniami z dzieciństwa, unika dentysty jak ognia. Jest to dużym błędem, ponieważ nieleczone zęby są łatwym celem próchnicy i infekcji bakteryjnych. Mogą zacząć niepostrzeżenie boleć, przez co pacjent natychmiast będzie musiał odwiedzić gabinet stomatologa. Niewykluczone, że po latach braku ingerencji stomatologicznej w uzębieniu chorego, zajdzie konieczność zastosowania leczenia kanałowego, a w skrajnych przypadkach może się zdarzyć, że niektórych zębów nie będzie już można uratować.

Nowoczesne gabinety stomatologiczne robią wiele, aby zwiększyć komfort pacjenta podczas wizyty. Na tych pacjentów, którzy wyraźnie boją się jakichkolwiek zabiegów podejmowanych przez stomatologa, czekają znieczulenia, począwszy od past i żelów, aż po narkozę. Dobrym rozwiązaniem jest bezpieczny gaz rozweselający, czyli podtlenek azotu. Dozowany jest przez specjalną maseczkę i powoduje, że pacjent uspokaja się, co stwarza realne szanse dla dentysty na podjęcie skutecznego, sprawnego leczenia.

W oczekiwaniu na swoją kolej wizyty u dentysty, w poczekalni dba się również o pacjentów starszych. Dla nich przeznaczone są aktualne czasopisma, ogólnie dostępne dla każdego, uspokajająca muzyka kojąca nerwy czy też sieć Wi-Fi. Pacjent może więc oddać się surfowaniu po internecie w oczekiwaniu na to, aż dentysta zaprosi go do gabinetu. Niekiedy w poczekalni znajduje się też telewizor i można obejrzeć ulubiony program, serial, albo posłuchać muzyki.

Dentyści pozwalają swoim pacjentom na słuchanie muzyki ze słuchawek podłączonych do telefonu lub mp3 podczas dokonywanych zabiegów. Dlatego dana osoba nie słyszy nieprzyjemnego dźwięku wierteł uruchamianych przez dentystę, ale ulubiony gatunek muzyczny. To także bardzo dobry element umilający wizytę u stomatologa.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE