Jak uchronić meble w domu przed zwierzakiem?

Jak uchronić meble w domu przed zwierzakiem?

Znasz to popularne w Internecie zdjęcie psa, za którym widnieje katastrofalnie zniszczony pokój, a nad głową zwierzaka pojawia się napis: „bałem się, że już nie wrócisz i spanikowałem?” My uwieczniony na obrazku moment znamy nawet z autopsji, wiemy też jak radzić sobie z tym problemem. Przedstawiamy 5 sprawdzonych sposobów.

Odciągnij uwagę zwierzaka

Jeśli decydujesz się na zwierzę, to oczywistym jest fakt, że musi ono gdzieś spać. Aby jednak drapanie i gryzienie mebli i sprzętów domowych wydawało mu się mniej interesujące od zajmowania się swoim legowiskiem, warto zainwestować w specjalny kosz lub piankowe „łóżko”. Jeśli mamy psa, zapewnijmy mu też zabawkę – np. gumową kość, jeśli kota – specjalne kocie „mebelki”, po których mógłby chodzić.

Postaw na sprawdzoną tkaninę

Gdy masz w domu pupilka, wybieraj meble obite odpornymi na plamy materiałami. Najlepsze będą mikrofibra, sztuczny zamsz i ekologiczna skóra. Ta ostatnia, choć nie tak odporna na zabrudzenia, jak poprzednie, jest łatwa do czyszczenia, dlatego jeśli podobają Ci się obite nią meble, możesz śmiało sobie na nie pozwolić. Jeśli Twoim problemem nie są plamy, a ślady po pazurach pupilka na meblach, wychodząc z domu pamiętaj, aby zakładać na nie pokrowce – będą one doraźnym rozwiązaniem problemu. Co natomiast robić, aby problem drapania i gryzienia mebli przez zwierzaka zniknął z Twojego życia już na zawsze, dowiesz się w punkcie 5.

Zwróć uwagę na kolory

Przy wybieraniu mebli weź pod uwagę zabarwienie sierści Twojego zwierzaka. Jeśli np. Twój kot to piękny, biały pers, zrezygnuj z zakupu ciemnej kanapy – jeśli Twój kociak na nią wskoczy, od razu zostawi na niej ślady. W odwrotnej sytuacji, jeśli np. Twój ukochany psiak to urodzony „brunet”, niestety zapomnij o delikatnym pastelowym fotelu z nowego katalogu Twojej ulubionej firmy meblowej. W przypadku posiadania zwierząt domowych, najlepsze będą meble kolorowe i wzorzyste, na których ewentualne zabrudzenia nie będą od razu rzucały się w oczy.

Ostrożnie dekoruj pokój

Do dekoracji wybieraj takie pokrowce, serwetki i dywany, do których nie będzie czepiała się sierść i które łatwo będzie uprać. Pamiętaj też, aby w zasięgu wzroku i łapek Twojego zwierzaka nie ustawiać cennych i kruchych przedmiotów, np. zabytkowej porcelanowej wazy, bo może się to skończyć katastrofą. Jeśli wciąż próbujesz go oduczyć nielubianych przez Ciebie zachowań, najlepiej pochowaj cenne przedmioty tak, aby pupil nie miał do nich dostępu. Pamiętaj też, aby, gdy wychodzić wyciągać z gniazdek wszelkie ładowarki i kable, jeśli to tylko możliwe. Gdyby zwierzak przegryzł lub przeciął pazurami podłączony do prądu sznur, mogłoby to skończyć się dla niego tragicznie.

Oducz zwierzę niepożądanych przez Ciebie zachowań

Aby w 100% zlikwidować problem drapania lub gryzienia mebli przez zwierzęta, trzeba uświadomić sobie, że są to ich naturalne, wrodzone odruchy, których nie da się od tak po prostu zniwelować. Łatwiej jest zmienić obiekt zainteresowania zwierzęcia, przenosząc chęć gryzienia lub drapania na inny, przeznaczony specjalnie do tego obiekt. Najlepszą metodą na oduczenie pupila danego zachowania względem przedmiotu jest cierpliwe reagowanie na niepożądane zachowanie za każdym razem gdy do niego dochodzi, aż do momentu, gdy nasze upominanie odniesie sukces. Jednak wymaga to czasu i odpowiednich metod postępowania ze zwierzęciem, skonsultowanych z lekarzem weterynarii.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE