Jak stosować węgiel aktywny do filtrowania bimbru?

Jak stosować węgiel aktywny do filtrowania bimbru?

Na rynku dostępne są różnego typu węgle. Do najpopularniejszych marek należą Storms, BG09, Coobra czy Fantom. Węgle te posiadają różne stopnie absorpcji i wytwarzane są z różnych surowców. Najwyższym stopniem absorpcji, wynoszącym 1150 m2/g, charakteryzuje się węgiel Storms, który pozyskiwany jest z drewna kokosowego. Inne węgle natomiast są wytwarzane z węgla kamiennego, a ich powierzchnia absorpcji wynosi od 1000 do 1100 m2/g.

Co to jest węgiel aktywny?

Węgiel aktywny to adsorbent, który swoje pierwsze zastosowanie znalazł w medycynie. Już Hipokrates wraz ze swoimi uczniami uważał, że zasypywanie węglem drzewnym ran skutecznie usuwa ich niemiły zapach. Z kolei w 1771 roku pochodzący ze Szwecji naukowiec Scheele odkrył zjawisko adsorpcji polegające na „przytwierdzaniu” się cząsteczek do powierzchni materiału, czyli sorbentu. Węgiel aktywny ze swoją silnie rozwiniętą powierzchnią stanowi idealny sorbent, który jest w stanie pochłonąć substancje w ilości wynoszącej około 20% własnej masy.
Natomiast na początku XX wieku, kiedy nastąpił rozwoju zastosowań przemysłowych, węgiel aktywny znalazł zastosowanie w przemyśle cukrowniczym, dokładnie w odbarwianiu syropów. Swoją popularność zawdzięcza porowatej budowie, w której tkwią wyjątkowe właściwości węgla aktywnego. Podczas produkcji w surowcu bazowym wytwarzają się rozgałęzione kanały, czyli tzw. pory. Ze względu na ich wielkość można wymienić trzy poziomy: makro- (>50 nm), mezo- (2-50 nm) oraz mikro.
 

Węgiel aktywny w produkcji alkoholi domowych

W produkcji alkoholi domowym sposobem węgiel aktywny ma praktyczne zastosowanie, bowiem umożliwia trwałe usunięcie z destylatów nieprzyjemnych zapachów. Dzięki temu jakość destylatu ulega znacznej poprawie.

Najlepiej, jeżeli proces oczyszczania alkoholu przeprowadzamy, gdy jego moc nie przekracza 45%. Jest to istotne ze względu na fakt, że im wyższa zawartość alkoholu, tym większy kłopot z oddzieleniem z niego zanieczyszczeń. Warto również pamiętać o tym, że podczas stosowania węgla aktywnego temperatura alkoholu powinna być możliwie najniższa. Najlepszym rozwiązaniem jest schłodzenie go w zamrażarce.

Jak stosować węgiel do oczyszczana destylatu?

Według ogólnych zaleceń do oczyszczenia 1 litra destylatu powinno się stosować około 50g węgla aktywnego. Istnieją dwa sposoby, na jakie można użyć tego produktu. Według pierwszego z nich wsypujemy właściwą ilość węgla aktywnego do słoika z alkoholem, który chcemy poddać procesowi oczyszczania, a następnie pozostawiamy na kilka dni. Należy zaznaczyć, że ilość najlepiej dostosować na zasadzie prób, ponieważ uwarunkowana jest filtrowanym płynem i ilością zanieczyszczeń. Nie należy zapominać także o częstym mieszaniu, nawet kilka razy dziennie. Na zakończenie całość trzeba przefiltrować, najlepiej używając w tym celu sączków filtracyjnych. Dzięki temu płyn oddzieli się od węgla.
Drugi sposób polega na wykorzystaniu różnego rodzaju szklanych bądź stalowych rur, przeznaczonych do filtracji alkoholi.

Czy wiesz, że…?

Przed pierwszym zastosowaniem węgla aktywnego powinno się przelać go wrzącą wodą, bowiem wtedy następuje proces odgazowania oraz uaktywnienia węgla. Oprócz tego przed każdym następnym użyciem trzeba przelać węgiel gorącą wodą, ponieważ w przeciwnym razie będzie nasiąkał destylatem.
Węgiel, który się zużyje, można regenerować. W warunkach przemysłowych, np. w stacjach uzdatniania wody czy miejskich wodociągach, węgiel aktywny regenerowany jest za pomocą pary wodnej pod dużym ciśnieniem. Niestety nie jest to sposób, który można by przenieść na grunt domowy. W warunkach domowych węgiel można wyprażyć przez kilkanaście minut w temperaturze 200 st.C w piekarniku. Stosując tę metodę, można odzyskać około 30% „aktywności” węgla.

Węgiel aktywny do filtrowania bimbru w alembik.eu

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Kwas Hialuronowy Na Zmarszki: właściwości i zastosowanie
Suplementy Diety: czy warto ich używać wiosną?
Ćwiczenia Na Ból Kręgosłupa: poznaj techniki, które pomogą go uśmierzyć
Złe Nawyki Zakupowe: jak je zmienić?
Medycyna Estetyczna: kilka wskazówek przed zabiegiem
Grzyby: jesienne dary natury dla naszej kuchni