Jak sprzątać w domu alergika?

Jak sprzątać w domu alergika?

Zapamiętaj, że dom, w którym mieszkasz, może być jednocześnie Twoim największym wrogiem i największym sprzymierzeńcem w walce z tą chorobą. Zdecydowanie bardziej interesuje Cię ta druga opcja? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj nasz najnowszy tekst!

Codziennie ścieraj kurze!

Nie powinno Cię dziwić, że największym niebezpieczeństwem jest kurz. Chcesz każdego dnia czuć się w swoim domu komfortowo? Codziennie ścieraj kurze! W przeciwnym razie Twoja sypialnia lub kuchnia stanie się siedliskiem uczulających alergenów! Masz drewniane meble? Pamiętaj, że nie wystarczy tylko przetarcie ich wilgotną bawełnianą szmatką! Jeśli chcesz, żeby wolniej osiadał na nich kurz, wybieraj środki (lub gotowe chusteczki) zawierające zabezpieczający wosk. Podobnie postępuj z parapetami (nawet tymi plastikowymi lub marmurowymi), karniszami, ramami obrazów, obiciami kanap i foteli, a także drzwiami – dokładnie wycieraj każdy zakamarek! Masz dużo porcelanowych lub szklanych ozdób i nie chcesz z nich zrezygnować? Regularnie wycieraj je zimną wodą z octem, w przeciwnym razie pojawią się na nich roztocza.

Nie zapominaj o czyszczeniu okien i klimatyzacji!

Nie lubisz myć okien, a ściąganie firan to dla Ciebie katorga? O ile z tych drugich możesz zrezygnować, to w przypadku tych pierwszych już niekoniecznie. Systematyczne mycie okien to podstawa! W sklepach bez problemu znajdziesz płyny do mycia szyb dla alergików, które poradzą sobie nawet z najbardziej niesfornymi kupkami kurzu. Problem pojawia się w przypadku rolet i żaluzji. Ich czyszczenie, ze względu na małą dostępność, jest bardzo kłopotliwe. Niestety, alergik nie może z tego zrezygnować. Wyposaż się w specjalną szczotkę, która Ci to ułatwi. Masz w domu klimatyzację? Świetne rozwiązanie dla alergików. To urządzenie filtruje powietrze i pozbawia je wszelkich alergenów. Jeśli jednak ma ono poprawnie działać, musi być regularnie czyszczone nie tylko przez Ciebie, ale również przez specjalistów z firm takich jak http://klima-pol.com.pl. Dlaczego? Jeśli przewody wentylacyjne nie będą odpowiednio konserwowane, całe urządzenie może stać się siedliskiem groźnych bakterii i wirusów, które powodują choroby dróg oddechowych. 

Mop i odkurzacz to Twoi sprzymierzeńcy!

Oprócz wycierania kurzu, mycia okien i kontrolowania stanu klimatyzacji, musisz jeszcze pamiętać o odkurzaniu i myciu podłóg – najlepiej robić to codziennie. Masz duży dywan lub wykładzinę? Zrezygnuj z tego! Postaw na niewielki chodnik lub gładkie podłogi – wszelkie dodatki są bardzo trudne w utrzymaniu, a odkurzacz nie jest w stanie zebrać wszystkich nieczystości. Dlatego jeśli koniecznie musisz mieć dywan, przynajmniej raz w tygodniu trzep go na świeżym powietrzu. Pamiętaj też o podłodze – myj ją wodą z dodatkiem preparatu konserwującego, nie rzadziej niż co 2 dni. Możesz wykorzystać do tego też mop parowy (wtedy bez konieczności używania detergentu), który poleca wielu alergologów.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Impregnacja Drewna: poznaj różne sposoby
Wentylator: jaki wybrać?
Disney W Home&you: nowa kolekcja dodatków do Twojego domu
Kolekcja Naczyń „coffelove”: najnowsza propozycja od home&you
Herbicydy: pomogą w walce z chwastami
Worki Jutowe: ich zastosowanie