Jak sobie radzić z zatkanym nosem?

Jak sobie radzić z zatkanym nosem?

Zacznij domową kurację jak najszybciej, jednak jeśli poniższe sposoby nie przyniosą pożądanych efektów, koniecznie zgłoś się na konsultację do lekarza!

Domowe sposoby walki z katarem

Stare babcine sposoby czy leki bez recepty? Istnieje wiele różnych metod, które przyniosą ulgę przy zatkanym nosie. Które z nich warto wypróbować? Oto pięć propozycji(1):

  • Płukanie nosa i zatok – w aptece możesz kupić prosty w obsłudze zestaw do płukania nosa albo wykorzystać do tego celu czajniczek „neti”. Zabieg irygacji pomaga rozluźnić zalegającą w jamie nosowej gęstą wydzielinę oraz ją usunąć. 
  • Inhalacje z pary wodnej, czyli „parówka” – dobroczynne działanie pary polega na rozrzedzeniu zalegającej wydzieliny. Chociaż wersji minimum pomaga gorący prysznic albo wdychanie aromatu parującej herbaty, poczujesz ulgę szybciej, jeśli przygotujesz domową parówkę. Wlej gorącą wodę do dużej miski, pochyl nad nią twarz i przykryj głowę ręcznikiem. Zabieg możesz powtarzać nawet 3-4 razy dziennie. 
  • Rosół – ma opinię domowego remedium na przeziębienia i wiele w tym prawdy. Kiedy czujesz się chora, właśnie rosół może okazać się Twoim ratunkiem. Jeśli więc męczy Cię zatkany nos, sięgnij po talerz tej tradycyjnej i bardzo smacznej zupy. 
  • Środki udrażniające górne drogi oddechowe – gdy podczas choroby czujesz się „zatkana”, przyczyną jest rozkurcz naczyń krwionośnych w nosie, czego skutkiem jest zablokowanie dróg oddechowych. Dostępne bez recepty środki udrażniające górne drogi oddechowe zmniejszają przekrwienie i ułatwiają oddychanie – do nabycia są np. w postaci sprayu do nosa. Jednak uwaga, stosowane dłużej niż 4-5 dni mogą mieć działanie odwrotne i sprawić, że nos stanie się jeszcze bardziej zatkany. Niektóre z nich powodują też czasami wystąpienie skutków ubocznych, w tym rozdrażnienia. Przed ich użyciem zapoznaj się z ulotką i stosuj się do rekomendacji.
  • Mięta pieprzowa – zawarty w niej mentol to naturalny środek na udrożnienie dróg oddechowych, który możesz znaleźć w maściach do smarowania klatki piersiowej albo dropsach na kaszel. Dobrym pomysłem jest także picie herbaty z mięty pieprzowej – jeżeli zatkany nos daje Ci w kość, możesz wypijać do pięciu filiżanek naparu dziennie.

W okresie, kiedy łatwo jest „złapać” przeziębienie, warto znać skuteczne sposoby na katar i zatkany nos. Jeszcze lepiej jest zapobiegać chorobom, dlatego na co dzień dbaj o odporność, ubieraj się stosownie do pogody i postaraj się nie przebywać w towarzystwie osób kaszlących i kichających, bo zarazki przenoszą się bardzo łatwo.
 

Przypisy:
1. 5 Ways to Get Rid of a Stuffy Nose. http://www.webmd.com/cold-and-flu/5-ways-get-rid-stuffy-nose Data dostępu: 22.11.2016

 

A R T Y K U Ł  S P O N S O R O W A N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE