Jak smartfony szkodą zdrowiu?

Jak smartfony szkodą zdrowiu?

Smartfony zrewolucjonizowały naszą codzienność. Już od wielu lat nie trzeba zasiadać przed komputerem, by surfować po sieci – można to robić, leżąc na sofie. Mobilne urządzenia zapewniają dostęp do internetu niemal wszędzie tam, gdzie je ze sobą weźmiemy. Ale jaki wpływ mają na zdrowie? Jak korzystać ze smartfona, by nie wpaść w sidła nałogu?

Czy smaftfony wpływają na zdrowie?

Smartfony pozwalają nam utrzymywać nieprzerwany kontakt ze znajomymi. Pod wieloma względami ułatwiają pracę, nawigację po mieście, są źródłem rozrywki oraz informacji. Trudno przecenić ich zalety. Ale faktem jest również, że używane w sposób niewłaściwy, negatywnie wpływają na zdrowie psychiczne i fizyczne. Poniżej przedstawiamy krótką listę ujemnych konsekwencji nałogowego korzystania z urządzeń mobilnych.

Psychiczne aspekty cyfrowego nałogu

Ciągłe korzystanie z mediów społecznościowych sprzyja porównywaniu się z innymi ludźmi, co stanowi realny problem wielu nastolatków borykających się z niskim poczuciem własnej wartości. Każde nowe powiadomienie pobudza mózg do wydzielania dopaminy (hormonu szczęścia), co uzależnia od reakcji innych osób na treści, które publikujemy.

Mobilne gry absorbują uwagę na bardzo długo, izolując od bezpośredniego otoczenia, sprzyjając zaniedbywaniu nauki lub pracy. Badania naukowe pokazują, że obsesyjne korzystanie z telefonów komórkowych pogarsza zdolność koncentracji, a u najmłodszych użytkowników nie pozwala na prawidłowy rozwój poznawczy.

Bezsenność

Wpatrywanie się w ekran w późnych godzinach nocnych powoduje trudności z zasypianiem, ponieważ światło padające z wyświetlacza hamuje wydzielanie melatoniny w organizmie – hormonu odpowiedzialnego za zdrowy, regenerujący sen.

Odrębnym czynnikiem jest pobudzający wpływ mediów społecznościowych – przeczytanie jakiegoś posta lub komentarza może wywołać złość, lęk lub inną nieprzyjemną emocję, a także zachęcić do odpisania, wdania się w polemikę, co bynajmniej nie służy wyciszeniu się i zaśnięciu. Nie wspominając już o tym, że nocne surfowanie w sieci zabiera czas przeznaczony na sen.

Krótkowzroczność

Badania dowodzą negatywnego wpływu częstego używania smartfonów na wzrok. W grę wchodzi nie tylko pogorszenie ostrości widzenia, ale przede wszystkim krótkowzroczność, spowodowana ciągłym wlepianiem wzroku w obiekt znajdujący się w bliskiej odległości. Największe ryzyko rozwoju krótkowzroczności dotyczy dzieci i nastolatków, ponieważ w okresie dorastania gałki oczne nie są jeszcze należycie rozwinięte.

Nadwaga i otyłość

Oczywistym skutkiem częstego używania telefonu komórkowego jest skrócenie czasu poświęcanego innym czynnościom. Jakże często Facebook, Instagram czy jakaś gra wygrywają ze spacerem, bieganiem czy dowolną inną formą ruchu. Smartfony przygważdżają do kanap i foteli. Cyfrowy świat dla wielu osób okazuje się tak absorbujący, że część z nich w ogóle rezygnuje z wychodzenia na zewnątrz. Z kolei siedzący tryb życia stanowi jedną z głównych przyczyn nadwagi i otyłości (chorób cywilizacyjnych XXI w.), a także cukrzycy typu II oraz nadciśnienia.

Podsumowanie

Smartfony z jednej strony są niezwykle użytecznym wynalazkiem, a z drugiej potencjalnym źródłem uzależnienia. Trudno wskazać, gdzie przebiega granica między racjonalnym korzystaniem a nałogiem – to kwestia w dużej mierze indywidualna. Choć z drugiej strony raczej łatwo zauważyć, kiedy przesadzamy i zaniedbujemy inne sfery życia. Pomocną wskazówką w tym względzie mogą się okazać ogólne oznaki uzależnienia behawioralnego.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *