Jak segregować śmieci i odpady oraz co oznaczają poszczególne kolory?

Jak segregować śmieci i odpady oraz co oznaczają poszczególne kolory?

Wbrew pozorom segregacja śmieci jest bardzo prosta i nie wymaga wielkiego wysiłku. Połowa sukcesu to wiedzieć, jak segregować odpady.
 

Segregacja śmieci – kolory

Pojemniki do sortowania odpadów są dostarczane najczęściej przez firmy z branży oczyszczania. Mogą mieć kolor niebieski, żółty, czerwony, biały lub zielony. Do każdego z nich należy wrzucać inny rodzaj odpadów. Niestety na co dzień trafiają do nich śmieci, które w żadnym wypadku nie powinny się w nich znaleźć. Jak segregować śmieci, aby robić to w prawidłowy sposób? Pomagają w tym nie tylko kolory, ale także dodatkowe oznaczenia, opisy i informacje.

Pojemniki na papier są niebieskie. Można do nich wrzucić papier, gazety, czasopisma, reklamy, ulotki, katalogi, książki w miękkiej oprawie, opakowania tekturowe oraz kartony i tekurę falistą. Natomiast nie wolno wrzucać do nich papieru samokopiującego, rachunków, faktur, kalk, papieru po masłach i margarynach, papieru woskowanego, tapet, worków po materiałach budowlanych, kartonów po mleku i napojach, pieluch jednorazowych, podpasek oraz ubrań. Zanim wyrzucimy papier do niebieskiego pojemnika, należy usunąć zszywki, spinacze, plastikowe okładki oraz twarde oprawy książek i zeszytów. Ważne: makulatura musi być sucha i niezatłuszczona.

Pojemniki na plastik i aluminium (metal) są żółte. Można do nich wrzucić zgniecione i puste butelki po napojach i chemii gospodarczej, plastikowe nakrętki, zgniecione aluminiowe puszki po napojach, metalowe puszki po konserwach i przetworach, zgniecione kartony po mleku i napojach, koszyczki po owocach oraz wszelkiego rodzaju torebki, folie, worki i reklamówki. Do pojemników na plastik i aluminium (metal) nie wolno wrzucać pełnych butelek i pojemników, plastikowych zabawek, opakowań po lekach, wyrobach garmażeryjnych, aerozolach, olejach spożywczych i silnikowych, części samochodowych, puszek po farbach i silnych środkach chemicznych, mebli i ich części oraz jednorazowych naczyń i sprzętu AGD.

Czerwone pojemniki, które spotykamy nieco rzadziej, są przeznaczone do wszystkich aluminiowych i metalowych śmieci.

Pojemniki na szkło mogą mieć kolor biały lub zielony. Możemy wrzucić do nich czyste i suche butelki i słoiki ze szkła barwionego i bezbarwnego. Nie wolno wrzucać do nich szkła okiennego, zbrojonego i żaroodpornego, fajansu, porcelany, ceramiki, doniczek, kryształu, kieliszków, luster, kineskopów, szyb samochodowych, świetlówek, żarówek oraz szklanych opakowań po lekach i termometrów.

Odpady bio i odpady zmieszane

Poprawna segregacja śmieci, oprócz papieru, tworzyw sztucznych, aluminium i innych metali oraz szkła kolorowego i przezroczystego, obejmuje także odpady organiczne (bio) i zmieszane.

Odpady bio to:

  • Resztki jedzenia
  • Skorupki jajek i orzechów
  • Fusy po kawie i herbacie
  • Stary chleb
  • Liście, chwasty, gałęzie

Odpady zmieszane to:

  • Zabawki (ale nie zdalnie sterowane)
  • Artykuły higieniczne
  • Zużyty żwirek
  • Potłuczone szyby

Do pojemników lub worków na odpady organiczne i zmieszane nie wolno wrzucać zepsutej żywności, mięsa i kości, płynów, odchodów zwierzęcych, papierosów i niedopałków, sadzy z komina, środków owado- i chwastobójczych, itp. 

Czego nie wolno wyrzucać?

Nawet jeżeli nie segregujemy odpadów i za dopłatą korzystamy tylko z jednego pojemnika, nie wolno wyrzucać do niego (ani do żadnego innego pojemnika):

  • przeterminowanych leków, pustych opakowań po lekarstwach, igieł, strzykawek i termometrów rtęciowych – należy oddać je do apteki;
  • baterii – można oddać je w szkołach, instytucjach publicznych i sklepach, w których często znajdują się specjalne pojemniki na zużyte baterie;
  • tzw. elektrośmieci – możemy zostawić je w sklepie, w którym kupujemy nowy sprzęt lub skorzystać z usług firm, które zajmują się, najczęściej bezpłatnie, odbiorem i utylizacją elektrośmieci;
  • akumulatorów, olejów samochodowych i płynów chłodniczych – te możemy oddać w warsztatach samochodowych, na stacjach benzynowych lub w sklepach z branży motoryzacyjnej;
  • gruzu i odpadów budowlanych – należy wywieźć je na specjalne wysypisko.

Jak segregować odpady w domu?

Segregacja odpadów w domach jednorodzinnych jest bardzo prosta. Śmieci segreguje się według opisanych wyżej zasad. Do domu można kupić kilka pojemników do segregacji. W celu ułatwienia prawidłowego segregowania odpadów na poszczególnych koszach można nakleić odpowiednie napisy i rysunki lub naklejki w odpowiednich kolorach. Możemy także kupić kolorowe torby do segregacji śmieci. Dzięki nim łatwiej rozdzielimy od siebie poszczególne rodzaje odpadów oraz utrwalimy sobie kolorystykę kontenerów na poszczególne rodzaje śmieci.

Jak segregować odpady w bloku?

W mieszkaniu pojemniki do segregacji odpadów nie mogą zabierać zbyt wiele miejsca. Dlatego warto kupić takie pojemniki, które zmieszczą się np. w szafce pod zlewozmywakiem. To rozwiązanie może być jeszcze wygodniejsze, gdy pojemniki są zamontowane na specjalnych stelażach, które ułatwiają ich obracanie. Takie pojemniki na śmieci gwarantują też łatwe zaczepianie i odczepianie worków na śmieci. Niektóre z takich pojemników tak łatwo utrzymać w czystości, że w ogóle nie potrzebują worków na śmieci. Jeszcze innym estetycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem są kosze na odpady z trzema lub czterema komorami. Poszczególne komory różnią się od siebie kolorami i są odpowiednio oznaczone naklejkami.

Segregacja śmieci – nie zwlekaj!

Kolory pojemników i kontenerów podpowiedzą nam, jak segregować śmieci. Niebieski – papier, żółty – plastik i aluminium, czerwony – wszystkie aluminiowe i metalowe śmieci, biały lub zielony – szkło.

Segregacja śmieci jest prosta, tańsza niż wyrzucanie odpadów do jednego kontenera i pozwala chronić środowisko naturalne. Te 3 argumenty powinny wystarczyć do tego, aby zdecydowanie więcej osób zaczęło segregować śmieci. Listę firm zajmujących się odbiorem segregowanych śmieci i odpadów można znaleźć na stronie Panoramy Firm: http://panoramafirm.pl/segregacja_odpadów.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Łóżko Hotelowe: kluczowe w wyposażeniu pokoju hotelowego
Rachunki Za Media: jak je zmniejszyć?
Materace Sleepmed: komfortowe i zdrowe podłoże do snu.
Pranie Ciuchów Sportowych: jak robić to dobrze?
Wyłącznik Przeciwpożarowy: funkcja, montaż