Jak samodzielnie zapleść wianek?

Jak samodzielnie zapleść wianek?

Wianki są w modzie przez cały rok, nie tylko w pełni wiosny i lata. Stanowią piękną ozdobę na szczególne okazje, ale samo ich plecenie daje tyle radości i satysfakcji, że nie trzeba szukać pretekstu do tego zajęcia. Jak zapleść wianek? Z czego wykonać wianek jesienny?

Plecenie wianka wczoraj i dziś

Niegdyś plecenie wianków było wpisane w kalendarz ludowych praktyk, a sam wianek miał znaczenie symboliczne. Powieszony w domu chronił przed chorobami i nieszczęściami, m.in. przed uderzeniem pioruna czy pożarem.
Wianki miały także wzmacniać i przyspieszać powrót do zdrowia. Z suchych już wianków wydzielano kwiaty i zioła, z których następnie przyrządzano prozdrowotne napary. Do kompozycji wykorzystywano przede wszystkim polne i łąkowe kwiaty oraz zioła.

Dziś wianki towarzyszą rozmaitym zabawom i imprezom na świeżym powietrzu, wykonuje się je na warsztatach, a w dobrych kwiaciarniach można zażyczyć sobie wianek na zamówienie (np. do ślubu). Nie ma jednak nic wspanialszego, niż samodzielne plecenie wianka. Praktyka ta relaksuje i jest doskonałym pretekstem do spędzenia czasu na łonie natury. Niemniej, wianek można wykonać w oparciu o różne rośliny, nie tylko te dostępne akurat na polanie.

Każda pora roku sprzyja pleceniu wianków, także jesień i zima, jeśli tylko życzymy sobie założyć wianek na głowę lub powiesić do na drzwiach w ramach okazjonalnej dekoracji. Do stworzenia wianka znakomicie nadają się kwiaty doniczkowe, a także cięte, dostępne w kwiaciarniach. W naturze natomiast, nawet w chłodniejszych miesiącach, znajdziemy ciekawe surowce do upiększenia kompozycji, jak chociażby owoce jarzębiny, kasztany czy pięknie wybarwione liście.

Potrzebne akcesoria

Do samodzielnego wykonania wianka potrzebujemy kilku pomocnych akcesoriów. Z pewnością należy zaopatrzyć się w drucik, nożyczki oraz zestaw wstążek. Jeśli znajdujemy się w posiadaniu taśmy florystycznej i nożyczek do kwiatów, to te dwa przedmioty także nam się przydadzą.
Nożyczki do cięcia kwiatów pomogą precyzyjnie naciąć łodyżki, z kolei taśma florystyczna posłuży do mocowania surowców na druciku. Można do tego wykorzystać także sznurek lub wstążkę, taśma jest jednak znacznie wygodniejsza w użyciu, ponieważ nie trzeba jej obcinać (łatwo się odrywa) i zapewnia trwalszy efekt.

Zaplatanie wianka – krok po kroku

Przygotowanie wianka zaczynamy od przyłożenia do obwodu głowy drucika i wymierzenia w ten sposób właściwej długości. Następnie docinamy drucik i po obu jego końcach wykonujemy pętelki, zaginając uprzednio drut i skręcając tak, by zostawić oczko na przewleczenie wstążek, gdy dzieło będzie już prawie gotowe.

Kolejny etap to zebranie materiału na wianek – kwiatów, zielonych gałązek, liści, drobnych owoców. Wbrew pozorom, aby wianek prezentował się imponująco, musimy przygotować całkiem spory zapas roślin. Poszczególne egzemplarze precyzyjnie odcinamy, zostawiając odpowiednio długą, około kilkucentymetrową łodyżkę. Wielu florystów rozpoczyna plecenie od zielonej bazy, czyli od umocowania na drucie liściastych gałązek, a następnie tworzy małe, kwiatowe bukieciki, które dołącza do podstawy kompozycji.

Wszystkie elementy przykładamy do drucika od zewnętrznej strony i owijamy kawałkiem taśmy florystycznej. Rośliny powinny ściśle przylegać do siebie. Tworząc małe bukieciki, również wykorzystujemy taśmę. Najpierw owijamy nią dół bukietu, by dobrze się trzymał, a kwiaty nie rozpadały. Następnie bukiet doklejamy taśmą w wybranym miejscu wianka.

Gdy już wykorzystamy wszystkie zebrane kwiaty, łączymy końce wianka za pomocą kolorowych wstążek – tasiemki przewlekamy przez oba oczka na końcach, zakładamy wianek na głowie i wiążemy z tyłu dość ściśle.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *