Jak samodzielnie zamontować roletę?

Jak samodzielnie zamontować roletę?

Typ montażu: na ścianie, suficie lub oknie powinien zostać dostosowany do osobistych preferencji i potrzeb. Do wyboru mamy zarówno rozwiązania standardowe, rolety klasyczne i minirolety, którym poświęcamy w artykule najwięcej miejsca, jak również produkty bardziej specjalistyczne, do których można zaliczyć rolety w kasecie czy do okien połaciowych. Zawsze warto przemyśleć także kwestię wyboru mechanizmu, za pomocą którego będziemy zasłaniać i odsłaniać okna. Sklepy oferują najczęściej systemy koralikowy i automatyczny, w tym np. Clever Spring.

Rozwiązania standardowe – dla kogo?

Jednym z najbardziej znanych i wciąż popularnych rodzajów są rolety klasyczne, przeznaczone do montażu na ścianie lub suficie. Warto rozważyć zakup w takim systemie, gdy chcemy zasłaniać duże powierzchnie i wnęki okienne lub okna o nietypowych kształtach. Słabą stroną tej opcji jest tylko brak możliwości uchylenia lub otworzenia okna przy opuszczonej rolecie. Są jednak sposoby pozwalające ten problem ominąć. – Aby móc swobodnie otwierać zasłonięte okno, można zamontować roletę bezpośrednio na jego skrzydle. Do tego celu służą uniwersalne uchwyty montażowe, których przymocowanie nie wymaga wywiercenia otworów w oknie i z tego względu nie naraża klienta na utratę gwarancji u producenta okna – wyjaśnia Leszek Jarema, ekspert marki PRAKTO. Jeśli jednak zdecydujemy się na montaż rolety na ścianie, należy pamiętać, by upewnić się, w jakiej kondycji jest tynk. Można to łatwo sprawdzić, pukając w wybrane miejsce. Głuchy odgłos będzie ostrzeżeniem, że możemy doprowadzić do kruszenia się ściany w miejscu wiercenia.

Wersja mini prostsza w montażu

Rolety mini charakteryzują się znacznie mniejszym, w porównaniu z roletami klasycznymi, mechanizmem zwijającym oraz średnicą rurki 17 mm (w roletach klasycznych – 25 mm). Są one przeznaczone do montażu bezpośrednio na skrzydle okna, bez konieczności wiercenia w nim otworów. Całość trzyma się na haczykach. – Przed montażem minirolety upewnijmy się, czy okno, na którym chcemy ją zamontować, zachowuje poziom. Do tego celu wystarczy poziomica. Jeśli okaże się, że poziom ucieka, zadbajmy o to, by ustawić roletę w sposób, który to skoryguje – wyjaśnia Leszek Jarema. Gdy roleta zostanie zamocowana pod kątem, będzie krzywo się zwijać, co może doprowadzić do blokowania się tkaniny, zniszczenia jej oraz pojawienia się prześwitów bocznych.

Jaki mechanizm wybrać?

Oferty producentów obejmują zwykle standardowe systemy koralikowe lub bardziej innowacyjne systemy automatyczne. – Mechanizm sprężynowy umożliwia regulację wysokości rolety za pomocą jednego pociągnięcia. System ten szczególnie sprawdza się u rodzin z dziećmi, ponieważ nie naraża ich na wyrządzenie sobie krzywdy w wyniku nagłego puszczenia rolety lub łańcuszka – wyjaśnia Leszek Jarema. – System Clever Spring PRAKTO charakteryzuje się prostym montażem w dwóch krokach – dopowiada ekspert marki. Zamontowanie takiego mechanizmu pozwala szybciej odsłaniać okna, nie powodując przy tym żadnego hałasu.

Większość modeli rolet jest tworzona w sposób, który ma ułatwić montaż, dlatego zanim z góry zwątpimy w swoje umiejętności, porównajmy oferty, zapoznajmy się z instrukcją dostępną na stronie producenta, dopytajmy ekspertów.

Dla ułatwienia prezentujemy instrukcję montażu rolety klasycznej PRAKTO, krok po kroku:

1. Przykręć kątowniki do ściany lub sufitu

montaz-rolet

2. Mechanizm z łańcuszkiem umieść w rurce

montaz-rolet

3. Plastikową końcówkę umieść po drugiej stronie rurki i dociśnij

montaz-rolet

4. Dopasuj końcówki i zamontuj we właściwym kątowniku

montaz-rolet

5. To samo zrób po drugiej stronie rolety

montaz-rolet

6. Zabezpiecz powieszoną roletę

montaz-rolet

Uwaga! Łańcuszek może znajdować się po dowolnej stronie. Wszystko zależy od tego, jak zamontujesz kątowniki.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE