Jak samodzielnie obciąć grzywkę?

Jak samodzielnie obciąć grzywkę?

Grzywka, choć może wydawać się niepozornym dodatkiem do fryzury, często pełni w niej wręcz kluczową rolę. Źle ścięta może bowiem zupełnie zmienić oblicze osoby. Wiedzą to szczególnie te osoby, które padły „ofiarą” fryzjera nie do końca słuchającego życzeń klienta. Jeśli takie złe fryzjerskie doświadczenia masz za sobą i rozważasz, czy następnym razem nie ściąć grzywki własnoręcznie, podpowiadamy jak zrobić to tak, aby później nie żałować. I w końcu wyglądać zupełnie tak, jak chcesz! Jak zatem samodzielnie ściąć grzywkę?

1. Zacznij od wyboru sposobu ścięcia

Grzywkę można ścinać na dwa sposoby:

 • ścinanie „na mokro”
  Polega na obcinaniu zwilżonych wodą włosów. Niektórzy polecają je osobom z mniejszą wprawą fryzjerską, ze względu na to, że mokre włosy lepiej „trzymać w ryzach” i po prostu prościej ścinać. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mokre włosy są jakby „wyciągnięte” i wizualnie dłuższe. Jeśli więc wybierzemy ten sposób ścinania, musimy pamiętać o tym, żeby grzywkę ścinać o wiele dłużej, niż docelowo, bo po wyschnięciu włosów, grzywka znacznie się uniesie, a nie chcemy przecież skończyć ze zbyt krótką, prawda?
 • ścinanie „na sucho”
  Polega na obcinaniu suchych włosów. Do jej wykonania potrzeba jedynie ostrych, najlepiej fryzjerskich, nożyczek i trochę wprawy, choć naszym zdaniem, nawet laik jest sobie w stanie z tym poradzić, jeśli tylko nie wykonuje nieprzemyślanych ruchów. Ten sposób jest naszym zdaniem nawet lepszy, bo nie trzeba aż tak uważać na długość ścinanych przez nas włosów, choć, ścinanie suchych włosów, szczególnie, jeśli nie ma się wprawy, może wydawać się zdecydowanie trudniejsze.

2. Zetnij grzywkę

Podczas ścinania grzywki ważne jest, aby robić to pewnie. Jeśli się już zdecydujesz na taki krok, trzeba się postarać i zrobić to jak najlepiej. Oto porady, które pomogą Ci dopasować sposób ścinania do Twojego typu grzywki:

Grzywka prosta

Zbierz włosy, które będziesz ciąć na środku czoła. Resztę włosów zwiąż z tyłu. Włosy z czoła dokładnie rozczesz grzebieniem o wąsko rozstawionych zębach. Następnie podziel włosy na trzy części – jedną na środku czoła i dwie po bokach. Weź ostre nożyczki, najlepiej fryzjerskie, jeśli takie posiadasz i wsuń środkową część włosów między palec wskazujący i środkowy. Zetnij odpowiednią ilość włosów, trzymając nożyczki PIONOWO (aby się to udało, wykonuj drobne ruchy nożyczkami i UWAŻAJ NA PALCE!). Następnie weź drugą część włosów i fragment pierwszej już ściętej części i zetnij w ten sam sposób włosy z drugiej części, wzorując się na fragmencie z części pierwszej. Czynność powtórz przy trzecim fragmencie. Gotowe! Poniżej znajdziesz film instruktażowy ukazujący ten sposób ścinania grzywki.

Grzywka „na bok”

Jest co najmniej kilka sposobów samodzielnego ścinania grzywki na bok. My prezentujemy dwa najpopularniejsze.

 • Pierwszy sposób:
  Zbierz na środku czoła włosy, które chcesz podciąć lub, z których chcesz zrobić grzywkę. Resztę zaczesz do tyłu i zwiąż w koński ogon lub zepnij spinką. Ważne, by oddzielić je od reszty, aby żaden „niepożądany” kosmyk nie został przypadkiem ścięty.
  Dokładnie rozczesz włosy z czoła grzebieniem o gęsto rozstawionych zębach. Następnie chwyć włosy między dwa palce – wskazujący i środkowy – i przełóż na stronę przeciwną do tej, na której ma być grzywka. Delikatnie ścinaj włosy pod skosem ostrymi nożyczkami, najlepiej fryzjerskimi. Gotowe!
 • Sposób drugi:
  Zbierz na środku czoła włosy, które chcesz ściąć. Resztę zaczesz do tyłu i zwiąż lub zepnij. Włosy na czole rozczesz dokładnie grzebieniem z gęsto rozstawionymi zębami, a następnie złap między palec wskazujący i środkowy i przekręć o 180 stopni. Tnij delikatnie pod skosem. Poniżej znajdziesz film instruktażowy ukazujący niemal identyczny sposób ścinania grzywki.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE