Jak rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego?

Jak rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego?

Wyrostek robaczkowy może dać o sobie znać w każdym wieku, choć najczęściej przypadki zapalenia występują u dzieci – pomiędzy 6. a 12. rokiem życia – oraz u młodych ludzi do 35. roku życia. To najpopularniejsza ostra choroba jamy brzusznej.

Przyczyny wystąpienia zapalenia wyrostka

Istnieje kilka możliwych przyczyn wystąpienia zapalenia wyrostka:

  • zatkanie wyrostka przez zawartość jelita (np. masy kałowe),
  • infekcja wirusowa lub bakteryjna,
  • występowanie pasożytów,
  • u dzieci – przerost tkanki chłonnej w ścianie wyrostka.

Rozpoznanie zapalenia wyrostka może sprawiać wiele problemów – objawy często mylimy z innymi dolegliwościami (grypa, bóle menstruacyjne czy niestrawność) i zwlekamy z wizytą u lekarza do momentu, w którym ból staje się już nie do zniesienia. To poważny błąd – przedłużające się zapalenie może prowadzić do przedziurawienia wyrostka, co z kolei skutkuje powstaniem nacieków okołowyrostkowych, a w gorszym wypadku – zapaleniem otrzewnej, czyli stanem zagrażającym życiu.

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego

Jakie są objawy zapalenia wyrostka robaczkowego?

Ból. Początkowo trudny do określenia – najczęściej odczuwa się go w okolicy pępka w lub nadbrzuszu. Z czasem koncentruje się w dole brzucha po prawej stronie, w okolicy biodra. Ból nasila się podczas ruchu, kaszlu czy kichania. Najdogodniejszą pozycją dla chorego jest wówczas pozycja leżąca z podkurczonymi nogami.

Nudności i wymioty. Chory traci apetyt, a nawet odczuwa wstręt do jedzenia. Do tego dochodzą nudności, a w większości przypadków także wymioty.

Gorączka. Często obecne jest podwyższenie temperatury ciała do 38-39 st. C.

Objawy charakterystyczne. Są to: bolesność uciskowa w punkcie MacBurneya (punkt leżący na linii łączącej prawy górny kolec biodrowy z pępkiem, w odległości ok. 1/3 między nimi) oraz – w niektórych przypadkach – wzmożone napięcie nerwowe

Inne, mniej typowe objawy. Należą do nich m.in. zaparcia, krótkotrwałe biegunki (te objawy często występują u dzieci), ból występujący od samego początku w podbrzuszu, wzdęcia, częste oddawanie moczu (wynikające z parcia na pęcherz przez wyrostek).

Rozpoznanie u siebie przynajmniej części z tych objawów powinno skłonić nas do wezwania pogotowia lub – jeśli nasz stan nam na to pozwala – wizyty na ostrym dyżurze. Szybka reakcja jest bardzo istotna zwłaszcza w przypadku wystąpienia objawów zapalenia u dzieci.

Leczenie zapalenia wyrostka polega na operacyjnym usunięciu wyrostka laparoskopowo lub metodą tradycyjną.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE