Jak rozpoznać zapalenie dziąseł?

Jak rozpoznać zapalenie dziąseł?

Prawidłowa higiena jamy ustnej polega na myciu zębów po każdym posiłku, czyszczeniu ich nicią dentystyczną, a następnie płukaniu specjalnym płynem antybakteryjnym przeznaczonym do pielęgnacji jamy ustnej. Nie należy również zapominać o kontrolnych wizytach u stomatologa – co pół roku. Niestety, często z powodu braku czasu lub z roztargnienia, a także nieprawidłowej diety, stan naszego uzębienia może pozostawiać wiele do życzenia, co prowadzi do powstawania zapalenia dziąseł.

Przyczyny choroby

Zapalenie dziąseł to jedna z częściej występujących chorób jamy ustnej. Jej głównej przyczyny upatruje się przede wszystkim w nagromadzeniu płytki nazębnej (miękkiego jasnego nalotu na zębach), która z czasem zamienia się w twardy i niemożliwy do usunięcia za pomocą szczoteczki i pasty kamień nazębny. Zmiana płytki w kamień następuje w wyniku niedostatecznej higieny jamy ustnej i prowadzi do zapalenia dziąseł.

Jednak istnieją też inne przyczyny tej infekcyjnej choroby. Zaliczyć można do nich m.in.: stres, nieprawidłowe odżywianie i spowodowany nim niedobór witamin, czy zmiany hormonalne. Często na zapalenie dziąseł zapadają osoby młode, w trakcie okresu dojrzewania, kobiety w wieku menopauzalnym, czy kobiety stosujące pigułki antykoncepcyjne.

Objawy zapalenia dziąseł

  • krwawienie dziąseł;
  • ból dziąseł;
  • pojawianie się na ścianach jamy ustnej bolących, białych nalotów, tzw. aft;
  • puchnięcie dziąseł;
  • nieświeży oddech;
  • gorzki smak w ustach, czy tzw. „niesmak”.

Leczenie

Głównym sposobem leczenia zapalenia dziąseł jest usuwanie złogów kamienia nazębnego przez dentystę. Dokonuje się tego za pomocą narzędzi mechaniczych lub ultradźwięków. Aby ulżyć sobie w bolesnych objawach zapalenia, doraźnie, pacjent może także płukać jamę ustną środkami uśmierzającymi ból i przeciwzapalnymi. Po leczeniu należy również pamiętać o utrzymywaniu prawidłowej higieny jamy ustnej, aby podobne sytuacje nie miały już miejsca w przyszłości.

Nieleczone zapalenie dziąseł prowadzi do powstania paradontozy, czyli zapalenia przyzębia, które może skutkować nawet utratą zębów.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Protetyk Dentystyczny: na czym polega jego praca?
Jak Rozpoznać Depresję: sprawdź objawy
Rak Skóry Czyli Czerniak: rozpoznaj go zawczasu
Sposoby Na Wzdęcia: czy można ich uniknąć?
Przeziębienie I Grypa: diagnoza i leczenie
Stulejka: jak ją rozpoznać?