Jak rozpoznać wiosenne przemęczenie organizmu?

Jak rozpoznać wiosenne przemęczenie organizmu?

Teoretycznie powinniśmy czuć się lepiej, pełni energii i chęci do działania, lecz w praktyce często się okazuje, iż na nic nie mamy siły. Nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej oraz wszechobecny stres niekorzystnie odbijają się na naszym stanie zdrowia, powodując tak zwane przemęczenie organizmu. Naukowcy alarmują, iż tego typu schorzenie, zaliczane obecnie do chorób cywilizacyjnych, lekceważone może przynieść fatalne skutki, zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej. Jak rozpoznać przemęczenie organizmu i jak temu skutecznie zaradzić?

Objawy przemęczenia organizmu

Na chroniczne przemęczenie organizmu szczególnie narażone są osoby aktywne zawodowo, które nie mają czasu na dbanie o zdrową dietę, odpowiednią ilość snu, nie wspominając o jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Dochodzą do tego jeszcze takie czynniki, jak nieustanny stres, presja otoczenia oraz zmęczenie psychiczne. Ludzkie ciało nie jest w stanie wytrzymać takiego napięcia nerwowego przez dłuższy czas, dlatego zaczyna negatywnie reagować. Do najczęściej wymienianych objawów przemęczenia organizmu zalicza się:

  • nieprzemijające uczucie senności i zmęczenia,
  • kłopoty z koncentracją,
  • brak energii i chęci podejmowania jakichkolwiek działań,
  • brak apetytu,
  • nerwowość,
  • zaburzenia pracy układu pokarmowego (bóle brzucha, zaparcia, biegunka),
  • u kobiet pojawiają się nieregularne miesiączki.

Okazuje się, że mężczyźni o wiele gorzej znoszą objawy przeciążenia organizmu: mogą pojawić się omdlenia, ciężkie zawroty głowy, bóle mięśni, a nawet palpitacje serca. Pod żadnym pozorem nie wolno ich lekceważyć, lecz natychmiast zareagować, udając się na wizytę do lekarza, uzupełniając swoją dietę w dobre suplementy witaminowe oraz zrezygnować z używek sztucznie napędzających ludzkie ciało (nikotyna, kofeina, napoje energetyzujące).

Skąd bierze się zmęczenie organizmu?

Zimowy letarg daje się we znaki wszystkim: zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby w kwiecie wieku mogą odczuwać skutki przemęczenia organizmu. Tak naprawdę naukowcy nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić przyczyn tej dolegliwości. Z jednej strony mogą być to objawy braku odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów (więcej informacji na ten temat możesz znaleźć na stronie Vigorup), zaś z drugiej mogą być to pierwsze symptomy poważnej choroby, takiej jak trudności z tarczycą, cukrzyca, niedociśnienie, anemia lub zaburzenia gospodarski wodno-elektrolitowej. Kiedy tylko pojawią się objawy przemęczenia organizmu, należy natychmiastowo zmienić swój tryb życia. W pierwszej kolejności warto sięgnąć po suplement diety, który uzupełni niedobór minerałów i ważnych dla funkcjonowania naszego organizmu pierwiastków. Usprawni działanie organizmu, doda energii, wzmocni odporność, poprawi koncentrację i bystrość umysłu, a także utrzyma prawidłowy metabolizm energetyczny.

Zmiana nawyków żywieniowych (większe ilości owoców, warzyw, białka i błonnika przy jednoczesnym ograniczeniu spożywania tłustych i ciężkostrawnych potraw) oraz codzienny ruch (nie trzeba od razu iść na siłownię, wystarczy przejść się pieszo do pracy lub szkoły, zamiast jechać autobusem). Bardzo pomaga regulacja trybu życia: spanie 7-8 godzin na dobę, spożywanie posiłków o tej samej porze i wyraźne rozgraniczenie czasu poświęconego na pracę/naukę i tego, który jest przeznaczony na inne czynności, jak chociażby czytanie książki lub spotkania ze znajomymi. W weekend warto udać się poza miasto na wypoczynek, pooddychać świeżym powietrzem, pospacerować nad brzegiem morza lub w leśnej ciszy.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Wzdęcia: skąd się biorą i jak z nimi walczyć?
Podrażnione Gardło: jak sobie pomóc?
Katar: skiuteczne sposoby walki z zatkanym nosem
Dyskopatia Lędźwiowa: pozbądź się bólu dzięki treningowi
Solidny Ciśnieniomierz: jaki wybrać?
Stulejka: jak ją rozpoznać?