Każdy z nas miał chyba w swoim życiu okazję uczestniczyć w wykładach lub prezentacjach wygłaszanych przez inne osoby. Niektóre z wypowiedzi na pewno były pasjonujące, a prelegentów słuchało się z przyjemnością i zainteresowaniem, podczas gdy w trakcie innych ledwo powstrzymywaliśmy się od zdrzemnięcia. Skąd to się bierze? Czy umiejętność przykuwania uwagi słuchaczy, to rzadka cecha, z którą trzeba się urodzić? Oczywiście pewna doza wrodzonej charyzmy podczas wystąpień publicznych jest istotna, ale krasomówstwo można też wypracować. Jak zatem sprawić, aby nasze przemówienia już zawsze były interesujące dla słuchaczy? Oto kilka rad:
Dobrze przygotuj temat prezentacji i jej plan
To chyba najważniejsza rada, jakiej można udzielić komuś, kto ma przemawiać przed audytorium. Zawsze pamiętajmy, że prezentacja, czy wykład wymaga od nas doskonałej znajomości tematu, na jaki będziemy mówić. Jeśli bowiem nie za bardzo wiemy O CZYM właściwie mamy powiedzieć, to na nic zdadzą się porady dotyczące tego, JAK mamy mówić. Dlatego też ważne, jest, aby przed wystąpieniem publicznym dowiedzieć się nawięcej, jak tylko możemy o danym zagadnieniu, a także o jego pochodnych. Warto też przygotować sobie plan tego, o czym będziemy mówić. Rozpiszmy go w zwięzłych punktach i wydrukujmy, a kartę weźmy ze sobą. Taki plan będzie nam przypominał wokół jakich zagadnień mamy oscylować podczas mówienia, dzięki czemu poczujemy się pewniej.
Przećwicz prezentację w domu
Zanim wystąpisz przed audytorium, warto najpierw powiedzieć całe swoje wystąpienie w domowym zaciszu, np. przed kimś z rodziny, do lustra lub…. tak po prostu. Kiedy raz wygłosimy już dane przemówienie, łatwiej będzie nam później odtworzyć tę sytuację w pracy czy w szkole. To tak, jakbyśmy przeprowadzili próbę generalną, którą, jak wiadomo, warto zrobić przed każdym publicznym wystąpieniem.
Opanuj nieśmiałość
Zanim wyjdziemy przed audytorium, warto też uporać się z własną nieśmiałością i niepewnością. Jak to zrobić? Po pierwsze podejdź do prezentacji optymistycznie. Nie nastawiaj się od razu na kompromitację lub na negatywne podejście słuchaczy do Ciebie. Dobrym sposobem na pokonanie strachu przed publicznymi wystąpieniami jest także wyobrażenie sobie, że jest się osobą śmiałą, takie wejście w rolę na czas głoszenia prezentacji.
Pamiętaj o mowie ciała
Przemawiając przed ludźmi, warto też znać podstawowe techniki mowy ciała. To ona pomoże nam zyskać większe uznanie oraz przyjazne nastawienie słuchaczy. Warto np. pamiętać o wyprostowanej postawie – gdy będziemy mówić przygarbieni, publiczności wydamy się niepewni siebie i przestraszeni, przez co słuchacze mogłą do nas podejść z przymrużeniem oka. Pamiętajmy także o tym, aby nie chować twarzy za kartą z planem, a jedynie się nią wspomagać. Przemawiając do publiczności, stójmy lub siedźmy pewnie, nie kołysząc się też zbytnio na boki. Warto także wypróbować stosowany przez aktorów efekt podwójnego znaku, czyli popieranie wypowiadanych słów umiejętnie dobranymi gestami, które nie będą niepotrzebnie powielać tego, co mówimy, tylko wzmocnią przekaz.
Poza stosowaniem się do powyższych rad, zawsze warto też nagradzać się za każdy, nawet najmniejszy sukces oratorski. Pamiętajmy, że publiczne przemawianie przychodzi z trudem większości z nas i nie jest to powód do posiadania kompleksów. Warto natomiast nie zrażać się i ćwiczyć, aby osiągnąć status prawdziwego mistrza krasomówstwa.