Jak przebiega procedura laserowej korekcji wzroku?

Jak przebiega procedura laserowej korekcji wzroku?

Jednak obecnie jest to możliwe również dzięki nowoczesnym, specjalistycznym zabiegom z użyciem lasera, które umożliwiają całkowitą rezygnację z noszenia szkieł i sprawiają, że patrzenie na świat jest prawdziwą przyjemnością. Zabieg ten zyskuje coraz większą popularność, dlatego warto się dowiedzieć, jak dokładnie przebiega.

Kto może się poddać zabiegowi?

Laserowa korekcja wzroku jest procedurą bezpieczną, precyzyjną, całkowicie bezbolesną i niezwykle szybką. To kluczowe zalety decydujące o jej popularności. Przeznaczona jest przede wszystkim dla osób borykających się z jedną z trzech wad wzroku – krótkowzrocznością, dalekowzrocznością albo astygmatyzmem. Ponadto dla wszystkich tych, dla których noszenie okularów lub soczewek jest uciążliwe, a niekiedy nawet nieprzyjemne. Trzecią grupę docelową stanowią ludzie, którym okulary przeszkadzają w wykonywaniu pracy zawodowej lub uprawianiu sportu. Warto podkreślić, że do zabiegu zostają zakwalifikowane jedynie osoby dorosłe po 21 roku życia. Wynika to z faktu, że do tego wieku wady wzroku często się jeszcze rozwijają i ulegają różnym modyfikacjom.

Przebieg zabiegu: krok po kroku

Do laserowej korekcji wzroku pacjent nie musi się szczególnie przygotowywać. Wystarczy, że będzie miał przy sobie stosowne dokumenty dotyczące jego wady wzroku – chodzi głównie o recepty okularów albo soczewek przynajmniej z kilku lat. Oto poszczególne etapy zabiegu:

  • Podczas konsultacji ze specjalistą, która trwa zazwyczaj około 1,5 godziny, pacjentowi zostają podane do oczu krople w celu znieczulenia miejscowego. Ponadto przeprowadza się wtedy badania m. in. rogówki, siatkówki, nerwu wzrokowego czy dna oka. Lekarz musi bowiem ocenić ogólny stan oczu i zdrowia danej osoby, aby ostatecznie stwierdzić, czy może ona poddać się laserowej korekcji wzroku.
  • Bezpośrednio przed zabiegiem pacjent powinien przestrzegać określonych, dość rygorystycznych zasad. Nie może więc w ciągu 10 dni poprzedzających zabieg nosić soczewek, a 48 godzin przed korekcją spożywać alkoholu ani napojów kofeinowych. Poza tym zaleca się, aby w dniu samego zabiegu nie używał żadnych kosmetyków czy perfum.
  • Właściwy zabieg odbywa się w sali ambulatoryjnej przy znieczuleniu miejscowym (do oczu zostają podane specjalne krople). Oznacza to, że pacjent jest przytomny i może się komunikować ze specjalistą. Sama procedura trwa zaledwie kilkanaście minut. Na początku nakłada się rozpórkę na oko, a następnie wykonuje korekcję wzroku za pomocą odpowiednio zaprogramowanego lasera. Po jego zastosowaniu pole rogówki przemywane jest płynem izotonicznym i przykrywane odsuniętym uprzednio płatkiem rogówki albo nabłonkiem.
  • Po zabiegu laserowej korekcji oczu pacjent jeszcze przez kilkadziesiąt minut przebywa na sali pod obserwacją specjalistów. W tym czasie okulista ogląda jego oko, wystawia receptę na właściwe krople oraz tłumaczy, jak należy dbać o wzrok w kolejnych dniach. Umawia się też na termin następnej wizyty kontrolnej.

Warto pamiętać o tym, że po zabiegu przez kilka godzin mogą się pojawiać takie objawy jak zamglone widzenie, wrażliwość na światło, łzawienie lub swędzenie. W ciągu kilku kolejnych dni nie należy wykonywać żadnych skomplikowanych czynności, nawet tych codziennych. Zaleca się też noszenie okularów przeciwsłonecznych.

 
A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE