Jak prawidłowo nitkować zęby?

Jak prawidłowo nitkować zęby?

Nitkowanie zębów to zabieg higieniczny, który może uchronić nas przed powstawaniem kamienia nazębnego, rozwojem chorób dziąseł, a także przed próchnicą. Za pomocą szczoteczki nie dotrzemy do wszystkich zakamarków w jamie ustnej, w których mogą tkwić resztki jedzenia.

Nić dentystyczna – tania i skuteczna

Nić dentystyczna jest produktem tanim, a przy tym bardzo efektywnym. Usuwa reszki pokarmów z najbardziej niedostępnych miejsc między zębami czy poniżej linii dziąseł. Każdy może jej używać – także osoby noszące aparat ortodontyczny czy posiadające implanty (w tych przypadkach sięgamy po specjalne nici). Nici trzeba jednak stosować prawidłowo i systematycznie – najlepiej codziennie oczyszczać nimi trudno dostępne przestrzenie. Jak nitkować zęby?

Prawidłowe nitkowanie zębów

Czyszczenie zębów nicią może wydawać się trudne, choć wymaga jedynie nabraniu odpowiedniego rytmu i wprawy. Początkowo jednak możemy mieć problem z operowaniem nicią, dlatego warto poprosić o krótką demonstrację swojego stomatologa lub asystenta stomatologicznego. Specjalista doradzi nam również, jaki rodzaj nici dentystycznej będzie dla nas najlepszy, w zależności od specyficznych cech naszego uzębienia.

Załóżmy, że mamy już odpowiedni produkt i chcemy przystąpić to nitkowania. Na początek odrywamy z aplikatora około 50 cm nici. Owijamy ją z obu stron jednocześnie wokół środkowych palców i zostawiamy 10 cm wolnej nici pomiędzy palcami obu rąk. Manewrując kciukami oraz palcami wskazującymi, wsuwamy nić w przerwy między zębami, a następnie między ząb a dziąsło, aż do miejsca pod zębem, w którym napotkamy opór. Następnie przesuwamy nić do góry. Każdy ząb powinien zostać wyczyszczony czystym kawałkiem nici, którą możemy według potrzeb odwijać z palców na bieżąco.

Czyść, ale bez przesady

Podczas czyszczenia pilnujemy, aby żaden ząb nie został pominięty. Dokładnie czyścimy również zęby z tyłu. Nici dentystycznej używamy ponadto delikatnie – niekiedy może pojawić się nieznaczne krwawienie z dziąseł. Choć jest to normalne, nie możemy przesadzać i zbyt mocno naciskać na nić, gdy znajduje się pod linią dziąseł.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Kosmetyki Z Miodu: właściwości
Tłusta Cera: rozpoznanie i pielęgnacja
Domowe Sposoby Na Pryszcze: poznaj pastę z olejku tamanu oraz kurkumy
Aloes: właściwości i zastosowanie
Depilacja Twarzy: poznaj podstawowe informacje
Pielęgnacja W Lato: 5 sposobów