Za sprawą oznaczeń prania i suszenia możemy idealnie ustawić temperaturę wody oraz powietrza, by bluzka się nie skurczyła albo nie odbarwiła. Warto poznać najpopularniejsze symbole i kierować się nimi podczas każdego prania.
- Oznaczenia prania na metce
- Temperatura prania
- Suszenie i prasowanie – oznaczenia
- Czy można się nie stosować do symboli prania?
- Symbole prania najczęściej stosowane na kołdrach i poduszkach
- Symbole dotyczące prania
- Znaki na metkach dotyczące prasowania
- Symbole na metkach dotyczące suszenia
- Jak bezpiecznie prać poduszki i kołdry?
Oznaczenia prania na metce
Pierwszym krokiem podczas dzielenia ubrań, ręczników i pościeli przed praniem jest upewnienie się, czy nie ma wśród nich tkanin, które można prać tylko i wyłącznie chemicznie. Jeśli tak, to na metce znajduje się kółko i nie wolno danej rzeczy wrzucać do pralki, a należy oddać ją do pralni chemicznej. To pierwsza i najważniejsza segregacja.
Temperatura prania
Kolejnym ważnym czynnikiem podczas prania jest temperatura wody. Jeśli wrażliwe na ciepło ubrania wypierzemy w 60 stopniach, możemy je kompletnie zniszczyć: skurczyć lub odbarwić. Współczesne środki piorące są tak skuteczne, że usuwają zabrudzenia nawet w 30 stopniach, można więc wyprać delikatne ubrania w pralce, pozbyć się zabrudzeń i cieszyć idealnym ich wyglądem. Pojemnik z wodą na metce oznacza, że prać można w pralce, a kropki (od 1 do 3) lub podane wysokości temperatur określają, jak ciepła może być woda.
Najdelikatniejsze tkaniny mają nie tylko ograniczenie temperatury, ale na metce pojawia się informacja o tym, że muszą być prane na programie delikatnym. Najczęściej symbolem takiego prania jest pojemnik z wodą i z dwoma kreskami. Zwykle pojawia się on na materiałach z wełny i jedwabiu.
Symbol ręki w misce z wodą oznacza, że odzież przeznaczona jest wyłącznie do prania ręcznego, a przekreślony trójkąt informuje o zakazie stosowania odplamiaczy czy wybielaczy, które zawierają chlor.
Suszenie i prasowanie – oznaczenia
Oprócz sposobu prania niezwykle ważne jest jego suszenie. Ponieważ coraz więcej osób posiada w domu suszarki bębnowe, warto zwrócić uwagę na piktogramy kwadratowe. Kwadrat z kołem przekreślonym oznacza, że danej rzeczy nie wolno suszyć w suszarce bębnowej. Jeśli w kółku są kropki, odpowiadają one temperaturze suszenia. Jedna kropka pozwala na suszenie w normalnej temperaturze, dwie – w niskiej temperaturze.
Podczas suszenia w domu, w ogrodzie czy na balkonie, ubrania powinny zostać rozwieszone na suszarce w przewiewnym miejscu, ale nie na ostrym słońcu, by się nie odbarwiły. Jeśli nie można ich intensywnie odwirować, lepiej by wyschły w pozycji leżącej, na przykład na specjalnej, siatkowej podkładce. Na metce znajdziemy w takim przypadku poziomą kreskę.
Gdy chodzi o prasowanie, szukamy na metce rysunku żelazka, a na nim kropek. Trzy kropki to najwyższa temperatura prasowania, najczęściej dotyczy tkanin bawełnianych, jedna kropka dotyczy najdelikatniejszych tkanin. Jeśli nie zastosujemy się do tych wskazówek niektóre tkaniny, zwłaszcza syntetyczne, mogą pod wpływem wysokiej temperatury roztopić się, rozciągnąć albo wyświecić.
Czy można się nie stosować do symboli prania?
Oznaczenia na metkach pozwalają każdemu użytkownikowi ubrań czy kołder i poduszek na ich bezpieczną konserwację. Niestosowanie się do symboli prania może spowodować zniszczenie produktu: wyblaknięcie kolorów, kurczenie się tkanin, zniekształcenie, odpadanie, pękanie, ścieranie się aplikacji, zmniejszenie właściwości włókien. Na przykład delikatna wełna może stać się szorstka, a kołdra czy poduszka zbita i niezdatna do użytku.
Symbole prania najczęściej stosowane na kołdrach i poduszkach
Oznaczenia pojawiają się na ubraniach, ale także na metkach pościeli i innych produktów tekstylnych. Pozwalają one na prawidłową konserwację kołder i poduszek, wskazując na temperaturę prania oraz odpowiedni sposób suszenia. Tak samo, jak w przypadku metek na ubraniach, tak i znaki na pościeli odnoszą się do prania, suszenia i prasowania.
Symbole dotyczące prania
Pojemnik z wodą i liczbą 40 odnosi się do prania zwykłego i zawiera informację na temat temperatury, w jakiej należy prać pościel. Pojemnik z wodą i liczbą 40 oraz jedną kreską oznacza pranie tekstyliów w cyklu prania delikatnego. Materiały z tym symbolem zazwyczaj nie mogą być prasowane. Z kolei pojemnik z wodą, liczbą 40 i dwoma kreskami oznacza cykl prania delikatnego, który znajduje się w metkach wełnianych, jedwabnych ubrań oraz materiałów syntetycznych.
Jeśli na metce znajduje się symbol dłoni, trzeba prać ręcznie. Nie można włożyć takiego prania do pralki. W czasie prania w misce z delikatnym detergentem trzeba ugniatać materiał, ale nie można go wyżymać, rozciągać i trzeć.
Przekreślony pojemnik z wodą oznacza “nie pierz”. Takie pościele mogą być czyszczone jedynie chemicznie. Pusty trójkąt oznacza możliwość użycia każdego rodzaju wybielacza, a przekreślony sugeruje, że wybielanie jest zakazane.
Znaki na metkach dotyczące prasowania
Symbol prasowania to żelazko, które w środku ma kropki. Jeśli jest jedna kropka, to należy prasować w niskiej temperaturze (max.110 stopni C), dwie kropki – w średniej temperaturze (max.150 stopni C), a trzy kropki – w wysokiej temperaturze (max.200 stopni C). Żelazko przekreślone oznacza, że kołder ani poduszek nie można prasować w ogóle.
Symbole na metkach dotyczące suszenia
Na pościeli, tak samo, jak na ubraniach, suszarka bębnowa oznaczona jest jako kwadrat z kółkiem. W środku symbolu mogą być kropki. Trzy oznaczają wysoką temperaturę suszenia, dwie kropki średnią lub suszenie przy normalnych obrotach, jedna kropka oznacza suszenie w niskiej temperaturze lub przy niskich obrotach. Jeśli symbol suszenia jest przekreślony, nie można suszyć pościeli w suszarce bębnowej.
Pościel suszy się także tradycyjnie, a wtedy piktogramy na metce są kwadratowe. Kwadraty z pionowymi bądź poziomymi kreskami w środku specjalnie przypominają linki do suszenia lub poziomą suszarkę na pranie. Jeśli linie są pionowe, to pościel należy suszyć w pozycji wiszącej, jeśli poziome na płasko. Jedna kreska w kwadracie oznacza suszenie bez ociekania, a dwie z ociekaniem.
Jak bezpiecznie prać poduszki i kołdry?
W pościeli za sprawą dużej wilgotności i ciepłoty pochodzącej z ciała człowieka, szybko namnażają się bakterie, grzyby oraz pajęczaki znane jako roztocza. Jest w niej też kurz. To wszystko sprawia, że pościel z czasem nabiera nieprzyjemnego zapachu, a osoby wrażliwe mogą odczuwać skutki długotrwałego przebywania wśród alergenów. Alergia na kurz, roztocza, na grzyby objawia się ciągłym katarem, bólami głowy, infekcjami skóry, może doprowadzić do astmy. Jednak wymiana samych poszewek to za mało. By zawsze spać w czystej pościeli, średnio co 3-4 miesiące należy wyprać poduszki i kołdry. Można to zrobić w domu, za pomocą własnej pralki, trzeba jednak zawsze kierować się oznaczeniami prania na metkach.
Zastosowanie się do nich gwarantuje, że kołdry i poduszki nie tracą na wyglądzie i przez lata mogą służyć do okrywania ciała. Jeśli pościel jest wysokiej jakości, jak ta produkowana przez Wendre i wykonana z dobrej klasy materiałów, można prać ją w domowej pralce automatycznej i to w 60°C. Bo chociaż zwykle poduszki i kołdry nie mają plam i wyraźnych zabrudzeń, to jednak tak wysoka temperatura eliminuje roztocza. Dodatkowo do bębna pralki można wrzucić kilka piłeczek tenisowych, które sprawią, że wkład kołder i poduszek nie zbije się i nie zniszczy.
Pościel Wendre można też suszyć za pomocą suszarki bębnowej, ale w niskich temperaturach. Suszenie tradycyjne powinno polegać na całkowitym rozłożeniu pościeli i pozostawieniu jej do pełnego wyschnięcia w pozycji poziomej.
Marka Wendre umieszcza na etykietach i metkach kołder i poduszek szczegółowe oznaczenia dotyczące prania oraz suszenia produktów. Podporządkowanie się tym zaleceniom umożliwi wieloletnie korzystanie z czystego, świeżego, ciepłego i miękkiego kompletu pościeli.
ARTYKUŁ ZEWNĘTRzNY