Jak poznać, że to już? Objawy zbliżającego się porodu

Jak poznać, że to już? Objawy zbliżającego się porodu

Ostatnie tygodnie ciąży to okres, w którym musisz bacznie obserwować swój organizm. On będzie dawał ci mniej lub bardziej dyskretne znaki, że lada dzień powitasz na świecie swojego maluszka. Sprawdź, jak wyglądają objawy zbliżającego się porodu!

Pierwsze objawy

Kilka dni przed porodem można zaobserwować obniżenie się brzucha. To dziecko, przygotowując odpowiednią pozycję do narodzin, zbliża się do dna macicy. Zmiana widoczna jest nie tylko naocznie, ale również odczuwalna jest dla Ciebie. Podczas tej szczególnej chwili będziesz miała wrażenie, że oddychasz nieco lżej, ale za to zwiększy się ucisk na Twój pęcherz i zaczniesz częściej oddawać mocz. Mniej jednak na uwadze, że ten objaw porodu nie zawsze się pojawia. Zdążają się ciąże, w których brzuszek jest wysoko do samego końca.

Czop to kulka gęstego, zbitego śluzu, która przez całą ciąże chroni macicę przez zanieczyszczeniami, bakteriami i wirusami. Przed rozwiązaniem czop śluzowy odchodzi, odtykając szyjkę macicy. Większość kobiet zauważa kuleczkę zbitego, bezwonnego i bezbarwnego (ewentualnie lekko różowego) śluzu na bieliźnie albo odczuwa zwiększoną wilgotność w pochwie. Z czopem jest jednak pewien problem – nie zawsze odchodzi na kilka godzin przed porodem, czasem jest to kilka dni, a nawet dwa tygodnie.

Przede wszystkim – nie panikuj!

Przed porodem wydzielane są specjalne związki (prostaglandyny), za sprawą których organizm opróżnia jelito grube, aby łatwiej było wypierać dziecko. Wówczas bardzo często u młodej mamy pojawia się biegunka, a czasami nawet wymioty. Na około dobę przed rozwiązaniem można zaobserwować różowy lub czerwony śluz. Oznacza to, że śluz zawiera naczynka krwionośnie, a co za tym idzie szyjka macicy skraca się i rozwiera. To dla Ciebie znak, żeby sprawdzić, czy jesteś dobrze spakowana do szpitala.

Odejście wód płodowych może być gwałtowne lub stopniowe. Często przypomina mimowolne oddanie moczu – tutaj pomocny może okazać się zmysł węchu. Gdy uznasz, że wody płodowe odeszły, zbieraj się już do szpitala. Jeśli zaobserwowałaś zielonkawe, żółtawe lub brązowawe zabarwienie wód, to sygnał, że dziecko się denerwuje (np. z powodu niedotlenienia) i oddało pierwszą kupę (smółkę). W tej sytuacji musisz natychmiast skonsultować się z lekarzem. Skurcze to bez wątpienia najbardziej pewne objawy zbliżającego się porodu. Pierwsze, delikatne i nieregularne skurcze nie są jednak powodem do paniki. Są to tzw. skurcze przepowiadające, które mogą pojawić się nawet klika tygodni przed rozwiązaniem. Skurcze przedporodowe poznasz po tym, że są coraz bardziej intensywne, powtarzają się w regularnym odstępie czasowym. Im bliżej porodu, tym skurcze są mocniejsze i dłuższe, a przerwy między nimi krótsze. Warto, abyś od początku akcji skurczowej mierzyła czas trwania skurczu oraz odstępy między kolejnymi skurczami. Do szpitala wybierz się, gdy skurcze są co około 5 minut.

A R T Y K U Ł S P O N S O R O W A N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Rodzicielstwo: gdzie szukać rady?
L4 W Ciąży: kiedy z niego skorzystać?
Przygotowanie Do Wakacji: schudnij i czuj się dobrze!
Badania W Ciąży: jakie wykonać?
Ciążowe Dolegliwości: jakie są typowe ?