Jak pozbyć się odcisków na stopach?

Jak pozbyć się odcisków na stopach?

Odciski na stopach to zmora wielu kobiet i mężczyzn. Nie wyglądają zbyt powabnie, a do tego mogą wywoływać ból, a nawet stany zapalne. Jak się ich skutecznie pozbyć?

Czy odciski to problem zdrowotny?

Odciski uchodzą przede wszystkim za problem natury estetycznej. Jednak w niektórych przypadkach mogą powodować stany zapalne, którym towarzyszy uciążliwy ból. Dlatego lepiej ich nie ignorować. W tym artykule wyjaśnimy, skąd biorą się odciski na stopach i jak można im zaradzić.

Jak powstają odciski na stopie?

Przyczyną powstawania odcisków na stopach jest najczęściej źle dobrane obuwie (zbyt ciasne lub zbyt luźne). Skóra na skutek ciągłego tarcia i naciskania obuwia na stopę wytwarza warstwę rogową, która ma chronić ciało przed uszkodzeniem. Komórki warstwy rogowej stanowią twardą barierę, nie złuszczają się, a pod nimi może się rozwinąć stan zapalny. W taki właśnie sposób tworzy się szpetny i nierzadko bolesny odcisk.

Czynnikiem sprzyjającym tworzeniu się odcisków jest noszenie butów na wysokim obcasie, nieprawidłowy chód, przybieranie niewłaściwej postawy ciała, a także nadwaga. Do powstawania modzeli i nagniotków przyczyniają się również schorzenia stóp, płaskostopie oraz zbyt długa kość śródstopia.

Rodzaje odcisków: nagniotki i modzele

Odciski przybierają postać nagniotków lub modzeli. Nagniotki to małe, stwardniałe i błyszczące punkty, które pokrywają najczęściej palce. Ewentualny ból jest spowodowany wrastaniem w skórę rdzenia uciskającego zakończenia nerwowe. Modzele natomiast są większe i bardziej miękkie, bywają silnie zaczerwienione. Występują głównie na podeszwach stóp. Wskutek noszenia butów na wysokim obcasie mogą tworzyć się też na śródstopiu.

Jak usunąć odcisk na stopie?

Usunięcie odcisku wymaga zastosowania preparatów złuszczających oraz specjalnych opatrunków. Najlepiej wybrać się po radę do specjalisty: dermatologa lub podologa. Konsultacja ze specjalistą zalecana jest w szczególności cukrzykom i osobom z zaburzeniami krążenia. W przypadku takich osób samodzielne próby usuwania odcisków mogą nie przynieść zadowalającego rezultatu. Lekarz oceni stan stóp i ustali, czy odciski nie są powiązane z poważniejszymi problemami zdrowotnymi.

Odciski z korzeniem wymagają większych starań. Nie sposób usunąć ich samemu, niezbędne staje się użycie specjalistycznych narzędzi: skalpela, dłuta podologicznego, frezarki diamentowej czy lasera CO2. Przy ich użyciu lekarz jest w stanie mechanicznie usunąć zrogowaciałą skórę. Zabieg wykonany frezarką diamentową przypomina nieco pedicure, a naświetlanie stóp laserem CO2, jakkolwiek może powodować mniejszy lub większy ból, przynosi nadzwyczajne efekty.

Domowe sposoby na odciski

Jeśli odciski nie są zbyt wielkie, można spróbować samemu się ich pozbyć. W tym celu należy natłuścić i zmiękczyć zrogowaciałą skórę. Warto regularnie używać kremów nawilżających, które zmiękczają skórę stóp, a także złuszczać ją co jakiś czas (regularne peelingi pozwalają zachować pierwotną gładkość). Wystarczy wymoczyć stopy w wodzie z dodatkiem soli lub aromatycznego olejku o właściwościach zmiękczających. Pomocne okazują się też apteczne specyfiki w formie płynu, żelu lub plastrów.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *