Jak powstały podpaski?

Jak powstały podpaski?

Kilkadziesiąt lat temu kobiety nie miały do dyspozycji podpasek i tamponów. Jak więc sobie radziły?

Krwawienie naznaczało kobiety

Obecnie mamy do dyspozycji tyle artykułów higienicznych, że nikt postronny nie musi wiedzieć, że kobieta przechodzi menstruację. Tymczasem, jeszcze na początku XX wieku, kobiety nie miały podpasek, ani tym bardziej tamponów. Musiały sobie radzić z wykorzystaniem waty aptecznej czy kawałków materiału, co nie było proste.

Czy wiesz, że…?

W dawnych czasach kobiety krwawiące podczas okresu uznawano za skażone przez samego diabła. Niekiedy uważano, że miesiączka jest świadectwem niepłodności. Z kolei w Indiach hinduscy mężczyźni wierzyli, że samo zbliżenie się do kobiety mającej menstruację pozbawia sił witalnych, energii i męskości. Wielki myśliciel starożytności – Arystoteles – głosił tezę, że lustro traciło blask zawsze wtedy, gdy przegląda się w nim krwawiąca kobieta. U zarania chrześcijaństwa panowało przekonanie, że miesiączka jest boską karą za grzech pierworodny Ewy w Raju.

Pierwsze podpaski

Na przestrzeni wieków panie w różny sposób radziły sobie z krwawieniem menstruacyjnym. Te pochodzące z biednych domów jeszcze przed popularyzacją na szeroką skalę majtek w czasie okresu pozostawiały za sobą czerwono-brunatne plamy. Pierwsze „podpaski” były wielokrotnego użytku i szyto je z wełny, płótna opatrunkowego, czy z innych tkanin. Po użyciu należało je wyprać. Kobieta składała materiał na kilka części, a następnie przypinała go do specjalnego pasa i umieszczała pomiędzy nogami. Nie było to stabilne umocowanie.

Pierwsze prawdziwe podpaski pojawiły się w roku 1920. Były to fabryczne środki higieniczne wyprodukowane przez firmę Curadas w Stanach Zjednoczonych. Po roku na rynku wyrobów higienicznych dla pań powstała konkurencja w postaci podpasek firmy Kotex, które miały niewielkie, jak na tamte czasy, rozmiary. Liczyły sobie 56 cm długości, a podtrzymywały je specjalne pasy.

W trakcie II wojny światowej francuskie pielęgniarki podczas okresu korzystały z bandaży z miazgi drzewnej – w roli podpasek. Była ona tania i powszechnie dostępna, dzięki czemu podpaski stały się jednorazowe.

Czasy nowożytne dla podpasek

Dziś w sklepach wielobranżowych, w drogeriach online jak Superkoszyk.pl czy aptekach znajdziemy szeroki wybór zarówno podpasek, jak i tamponów. Co ciekawe, istnieje firma – Many Moons z Kanady, która produkuje nowoczesne pasy do podpasek i podpaski wielokrotnego użytku.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Krostki Po Depilacji: nieestetyczne i bolesne
Produkty Light: czy pomagają na w diecie?
Dyskopatia: innowacyjne metody kuracji
Implanty Zębów: czy warto w nie zainwestować?
Mammograf Cyfrowy: czy warto go kupić?