Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Cera trądzikowa jest niezwykle wymagająca. Niedoskonałości, które się na niej pojawiają, mogą być bolesne, a ich pielęgnacja nie jest łatwa. Wbrew pozorom trądzik to nie jest przypadłość jedynie osób w okresie dojrzewania. Aż 12% dorosłych kobiet boryka się z ropnymi wykwitami na skórze na tle hormonalnym. Jak pielęgnować cerę trądzikową? Podpowiadamy!

Skąd się bierze trądzik i co go zaostrza?

Trądzik u dorosłych może być wynikiem nadprodukcji łoju, nadmiernej aktywności bakterii na skórze, niewłaściwego złuszczania się naskórka, które prowadzi do zatykania ujścia mieszków włosowych oraz stanu zapalnego wokół mieszków włosowych. U dorosłych osób główną przyczyną trądziku jest intensywny tryb życia i stres, gdyż łączą się one ze zwiększoną produkcją kortyzolu, który zwiększa produkcję łoju.

Trądzik często jest też efektem diety obfitującej w wysoko przetworzone jedzenie lub składniki wywołujące nietolerancje pokarmowe. Także przebywanie w klimatyzowanym i ogrzewanym pomieszczeniu, zanieczyszczenie środowiska, palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu mogą przyczynić się do powstawania zmian skórnych na twarzy.

Kluczowe elementy pielęgnacji cery trądzikowej

Przywrócenie równowagi skórze trądzikowej wcale nie jest łatwym zadaniem. Wymaga dużej systematyczności, jest czasochłonne i niekiedy może prowadzić do innych problemów, np. przesuszenia skóry. Na szczęście wystarczy podejść do tego z głową, a ryzyko zaostrzenia trądziku znacznie spadnie. Jak więc powinna wyglądać pielęgnacja cery trądzikowej?

Po pierwsze oczyszczanie i nawilżanie

Oczyszczanie skóry jest kluczowe. Usuwanie nadmiaru sebum, zanieczyszczeń oraz pozostałości makijażu z powierzchni skóry pomoże unikać zatykania porów, które powoduje powstawanie wykwitów na skórze. Wiąże się to z wyborem odpowiednich kosmetyków. Używaj łagodnego żelu lub pianki do mycia twarzy przeznaczonych specjalnie dla skóry trądzikowej. Unikaj tarcia twarzy zbyt mocno i używania szorstkich środków czyszczących, które mogą podrażniać skórę.

Po drugie stosowanie leczenia miejscowego

Możesz zastosować miejscowo produkty zawierające kwas salicylowy, kwas azelainowy, benzoylperoksyd lub innych składników zaleconych przez dermatologa. Te składniki mogą pomóc w redukcji stanu zapalnego i zmniejszeniu wyprysków. Pamiętaj jednak, aby stosować je z umiarem i zgodnie z zaleceniami specjalisty, ponieważ nieprawidłowe użycie może podrażnić skórę.

Po trzecie systematyczność i regularność pielęgnacji

Musisz uzbroić się w cierpliwość. Leczenie trądziku wymaga czasu. Czasami może to zająć nawet długie miesiące. Poza tym każda skóra jest inna, dlatego warto skonsultować się z dermatologiem, który pomoże ustalić konkretny plan działania. Poza tym produkty ograniczające łojotok i wygłuszające stany zapalne potrzebują czasu, by zadziałały. Nawet jeśli po jakimś czasie nie widzisz efektów, nie zniechęcaj się.

Cera trądzikowa – o czym jeszcze pamiętać?

Cera trądzikowa jest bardzo wymagająca. Dlatego warto byś pamiętała jeszcze o kilku ważnych rzeczach. Wybieraj kosmetyki oznaczone jako niekomedogenne lub niezatykające porów. Unikaj ciężkich lub oleistych kremów, podkładów i produktów do pielęgnacji skóry, które mogą przyczyniać się do zatkania porów i powstawania nowych wyprysków.

Staraj się nie dotykać, ściskać ani wyciskać wyprysków. Manipulowanie nimi może prowadzić do podrażnień, zakażeń i rozprzestrzeniania się bakterii, co może pogorszyć stan skóry i pozostawić blizny. Jeżeli nosisz makijaż, pamiętaj o regularnym i dokładnym usuwaniu go przed snem. Staraj się też utrzymywać regularne ćwiczenia, zdrową dietę bogatą w warzywa, owoce i niskoprzetworzone produkty, oraz kontrolować stres, który może mieć negatywny wpływ na stan skóry.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *