Jak podnieść poziom hormonu wzrostu?

Jak podnieść poziom hormonu wzrostu?

Uprawiasz wymagający sport? Ćwiczysz na siłowni? Chcesz zwiększyć u siebie poziom hormonu wzrostu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Hormon wzrostu, zwany również somatotropiną, bierze udział w licznych procesach zachodzących w ludzkim organizmie. Odgrywa ważną rolę w okresie dojrzewania, ale i później w niemałym stopniu wpływa na zdrowie i kondycję fizyczną, co ma duże znaczenie dla sportowców (zwłaszcza kulturystów). Ci ostatni imają się różnych, nie zawsze legalnych sposobów, by zwiększyć stężenie hormonu wzrostu we krwi. Podobny efekt można jednak uzyskać przy pomocy zdrowszych i bezpieczniejszych metod.

Produkcja hormonu wzrostu

Somatotropinę wydziela przedni płat przysadki mózgowej. Wydzielanie hormonu ma charakter pulsacyjny, nie ciągły. Prawie połowa somatotropiny w ciele powstaje podczas trzeciej i czwartej fazy REM. Reszta zaś jest wydzielana w interwałach od 3 do 5 godzin – stężenie hormonu może osiągnąć wtedy poziom 45 ng/ml krwi. Typowe stężenie w fazie tzw. spoczynkowej nie przekracza 5 ng/ml krwi.

Choć ludzki organizm produkuje najwięcej somatotropiny w okresie dojrzewania, jej produkcja nie ustaje w późniejszych latach (choć z upływem czasu spada). Organizmy nastolatków produkują ok. 700 pikogramów hormonu dziennie, organizmy zdrowych dorosłych już „tylko” 400 pikogramów. Produkcja somatotropiny jest większa u mężczyzn niż u kobiet, co przejawia się między innymi większą masą mięśniową, niższym głosem i bujniejszym owłosieniem innych części ciała niż głowa.
Stężenie hormonu wzrostu we krwi zależy więc od:

  • płci,
  • wieku,
  • stanu zdrowia,
  • poziomu aktywności fizycznej,
  • codziennej diety,
  • ilości oraz jakości snu.

Nie bez znaczenia dla produkcji hormonu wzrostu jest też działanie innych hormonów, zwłaszcza greliny, GHRH, testosteronu czy estrogenu.

Hormon wzrostu a sport

U osób regularnie uprawiających sport zachodzi zwiększona synteza białek ustrojowych, a hormon wzrostu zyskuje dodatkową funkcję: odpowiada za przyrost tkanki mięśniowej. Wpływa też na tempo spalania tkanki tłuszczowej, a także łatwość transformowania kwasów tłuszczowych na źródło energii. Istnieje wyraźna zależność między stężeniem hormonu wzrostu we krwi a motywacją do ćwiczeń, intensywnością oraz efektywnością treningów, regeneracją organizmu. Dlatego warto przetestować domowe sposoby na zwiększenie poziomu somatotropiny.

Nie sięgaj po doping!

Można zwiększyć u siebie poziom hormonu wzrostu w sposób względnie bezpieczny dla zdrowia, bez stosowania nielegalnych substancji. Trwa to jednak długo i wymaga konsekwencji. Pierwsze oznaki zmian dają się zauważyć co najmniej po paru tygodniach, najczęściej jednak po kilku miesiącach. Zanim zdecydujesz się na ten krok, zrób koniecznie badania i zasięgnij porady lekarza. Ingerencja w produkcję somatotropiny wiąże się z ryzykiem rozregulowania gospodarki wydzielniczej.

Jak zwiększyć poziom hormonu wzrostu?

  • Spalaj tkankę tłuszczową, zwłaszcza w okolicach talii. Im jej więcej, tym mniej hormonu wzrostu produkuje organizm. Redukcja masy ciała to krok w stronę lepszej równowagi hormonalnej.
  • Zastosuj post przerywany. Ograniczanie jedzenia w niektóre dni skutkuje wzmożoną produkcją somatotropiny. Trzy dni rygorystycznej diety zwiększa sekrecję o 300%, co w ujęciu tygodniowym daje 1250% różnicy.
  • Przez kilka dni w tygodniu spożywaj skrajnie małe ilości kalorii. Dzięki tej „sztuczce” twój organizm nauczy się lepiej gospodarować energią, a w przerwach między skąpymi posiłkami będzie wydzielał więcej hormonu wzrostu.
  • Suplementuj argininę w dawce 20 g dziennie. Dzięki niej przysadka wydziela więcej somatotropiny podczas snu.
  • Ogranicz spożycie cukrów prostych. Wysoki poziom insuliny nie sprzyja produkcji hormonu wzrostu.
  • Jedz niezbyt obfitą kolację 2-3 godziny przed snem.
Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE