Jak pielęgnować suchą skórę dziecka?

Jak pielęgnować suchą skórę dziecka?

Ponieważ już noworodki posiadają określony typ skóry, jego ustalenie jest niezwykle ważne dla właściwej pielęgnacji maluszka.

Sucha skóra u dziecka

Sucha skóra ma inne potrzeby niż skóra normalna – poza codziennym nawilżaniem niezbędne jest także odżywianie, które pomoże odbudować jej barierę lipidową – nieszczelna nie spełnia do końca swojej funkcji, a więc nie zatrzymuje odpowiedniej ilości wody. W wyniku tego skóra jest znacznie bardziej narażona na podrażnienia, ma tendencję do łuszczenia się, pojawiają się na niej krostki, jest też mniej miękka i gładka w dotyku. Wszystko to wywołuje poczucie dyskomfortu u dziecka.

Na szczęście wiele z tych przykrych dolegliwości można wyeliminować lub zminimalizować, znacznie poprawiając wygląd skóry. O czym warto pamiętać podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych?

Pielęgnacja skóry suchej – 3 przydatne wskazówki

  • 1. Odpowiednie kosmetyki: to absolutna podstawa. Jak zostało już wspomniane, kluczową rolę w dbaniu o suchą skórę maluszka odgrywa odżywianie. Zarówno mleczko do ciała, jak i preparaty do kąpieli powinny zawierać substancje odżywcze, które pomogą odbudować warstwę hydrolipidową skóry, zwiększając jej odporność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Wszystkie używane kosmetyki powinny być bezpieczne dla bardzo delikatnej skóry maleństwa, a więc hipoalergiczne, przeznaczone do stosowania już od pierwszych dni życia, pozbawione parabenów czy alkoholu, a zawierające możliwie największą ilość składników pochodzenia naturalnego (np. gama kosmetyków Mustela z Cold Cream).
  • 2. Krótszy czas kąpieli: zbyt długa kąpiel tylko dodatkowo wysuszy skórę dziecka, dlatego im mniej czasu będzie trwała, tym lepiej. Ważna jest także temperatura – powinna być nieco niższa (około 36˚C). Warto także zdecydować się na preparat do kąpieli, który dodatkowo zneutralizuje działanie twardej wody.
  • 3. Właściwe nawyki: pielęgnacja skóry suchej nie ogranicza się do wyboru dostosowanych do jej potrzeb kosmetyków. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać? Między innymi o skutecznej ochronie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (słońce, wiatr, mróz), ponieważ na ten typ skóry oddziałują wyjątkowo silnie, czy o odpowiednim poziomie nawilżenia pomieszczeń, w których przebywa dziecko. Istotny jest także wybór ubranek – powinny być wykonane z naturalnych tkanin oraz prane wyłącznie w środkach dedykowanych wrażliwej skórze niemowląt.

Sucha skóra nie musi pozostawać zaczerwieniona, napięta i pełna niedoskonałości – odpowiednia pielęgnacja pomoże przywrócić jej optymalny poziom nawilżenia i odżywienia, a tym samym znacznie poprawi jej wygląd oraz samopoczucie maluszka.

Więcej przydatnych informacji na temat tego, jak dbać o suchą skórę, dziecka znajdziesz tutaj.

A R T Y K U Ł S P O N S O R O W A N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE