Jak ograniczyć korzystanie ze smartfona?

Jak ograniczyć korzystanie ze smartfona?

Po telefon komórkowy sięgamy często bez potrzeby, odruchowo. To nawyk, który nas rozprasza i odwraca naszą uwagę od rzeczywistości. Ciągłe zerkanie na telefon nie ma najmniejszego sensu, a jednak gdy jest pod ręką, łapiemy za niego wręcz machinalnie. Jak oduczyć się tego szkodliwego zwyczaju?

Nieustannie korzystanie ze smartfona zarzuca się głównie młodzieży. Jednak dorośli wcale nie są pod tym względem rozsądniejsi. Próbujemy ograniczyć dostęp do elektroniki naszym dzieciom, a tymczasem sami jej nadużywamy. Fonoholizm sprawia niestety, że odrywamy się od otaczającego nas świata, mamy problemy z koncentracją, gorzej śpimy, męczymy wzrok i mięśnie.

Jest poza tym wiele rzeczy, które moglibyśmy robić, gdyby nie to, że jesteśmy akurat wgapieni w ekran telefonu komórkowego. Można więc podsumować, że przez nieustanny kontakt ze smartfonem, życie przecieka nam przez palce.

O krok od uzależnienia

Uzależnić się od smartfona jest dziś zastraszająco łatwo. To narzędzie, które towarzyszy nam od rana (ustawiamy w nim nawet budzik) do późnych godzin wieczornych i nocnych. Używamy go do nawiązywania kontaktów, załatwiania spraw zawodowych i sprawdzania potrzebnych informacji. Granica między używaniem i nadużywaniem telefonu jest bardzo cienka.

Problem pojawia się na przykład wtedy, gdy co kilka minut sprawdzamy telefon pod kątem nowych powiadomień i wiadomości. Jest już poważny, gdy zaniedbujemy obowiązki rodzinne i zawodowe, by móc uczestniczyć w życiu wirtualnym. Nadmierne korzystanie ze smartfona przyczynia się ponadto do rozwoju bezsenności i depresji oraz osłabia nasze kompetencje interpersonalne.

Co robić, aby na co dzień mniej korzystać ze smartfona i nie popaść w uzależnienie?

Dzięki kilku prostym wskazówkom możemy znacząco ograniczyć udział telefonu komórkowego w naszym życiu codziennym.

Po pierwsze, warto wycofać się nieco z aktywności w mediach społecznościowych. Umówmy się sami ze sobą, że wchodzimy na nie tylko raz dziennie. W miarę możliwości wyłączmy powiadomienia i wyciszmy dzwonki przychodzących wiadomości. Nie nasłuchujmy, czy przypadkiem nie dzwoni nasz telefon.

Zbyt częste wpatrywanie się w ekran smartfona może utrudniać nam pracę, ale i komplikować życie domowe. W domu odkładajmy telefon zawsze na jedno miejsce – najlepiej na uboczu i bez dostępu dzieci. Kiepsko wyeksponowany telefon nie będzie nas aż tak bardzo kusił.

Nie zabierajmy poza tym telefonu w miejsca, które są przeznaczone na integrację z rodziną. Powinien być niedozwolony przy stole i w chwilach, gdy spędzamy wspólnie czas. Z telefonu nie warto korzystać przed snem – powoduje to problemy z zaśnięciem i wyjątkowo męczy wzrok.

Smartfon koncentruje w sobie wiele rozwiązań, jest źródłem, z którego czerpiemy informacje i wskazówki. Jeśli jednak mamy problem z jego nadużywaniem, zastanówmy się, gdzie możemy zastąpić go czymś innym. Podczas gotowania sięgnijmy po tradycyjną książkę kucharską, zamiast szukać przepisu w sieci.

Gdy odrabiamy z dzieckiem lekcje, miejmy pod ręką słowniki, encyklopedie i leksykony. Od czasu do czasu posłuchajmy radia lub włączmy prawdziwą płytę, zamiast za każdym razem korzystać z muzyki, do której dostęp mamy przez telefon.

Z telefonem poza domem

Co by nie mówić, poza domem telefon przydaje się najbardziej. To jednak nie powód, by bez przerwy w niego zerkać. Dlatego wychodząc z domu, schowajmy telefon do plecaka lub torebki. Traktujmy go jak narzędzie, które zabieramy ze sobą na wszelki wypadek. Może okazać się niezbędny, ale wcale nie musi.

Nie używajmy telefonu, czekając na coś lub kogoś. W kawiarni rozejrzyjmy się za darmową prasą, wdajmy w rozmowę z obsługą lub po prostu delektujmy kawą, zróbmy notatki. Nie musimy też uwieczniać aparatem każdej przeżytej chwili, po to, by udostępnić ją potem na Facebooku. Takie działanie sprawi, że będziemy jeszcze częściej uruchamiać telefon, chcąc sprawdzić ilość reakcji pod nowym postem.

Użyj smartfona… przeciwko niemu

Aplikacje takie jak Forest, Rescue Time, Break Free, Dinner Mode, Clear Lock, Offtime czy StayFocused pozwalają nam kontrolować czas poświęcany na korzystanie z telefonu. Warto zainstalować choć jedną z nich, by uświadomić sobie, jak często niepotrzebnie sięgamy po telefon oraz ułatwić rozstawanie się ze smartfonem.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE