Jak kreatywnie urządzić małą przestrzeń?

Jak kreatywnie urządzić małą przestrzeń?

Umeblowanie i udekorowanie obszernego salonu czy całego apartamentu wymaga pomysłowości, ale zaplanowanie małego mieszkanka lub samego tylko pokoiku, to dopiero sztuka. Właśnie, urządzenie niewielkiej przestrzeni, wymaga pewnego planu, który trzeba opracować jeszcze zanim wybierzemy się na zakupy i zaczniemy kompletować meble oraz dodatki do dekoracji. Nie możemy sobie tutaj pozwolić na nieprzemyślanie, impulsywne wybory.

Nastawienie to podstawa

W okresie studiów, na początku kariery zawodowej, a często nawet i w życiu rodzinnym jesteśmy skazani na kawalerkę, niewielkie mieszkanie z aneksem kuchennym czy małe studio, w którym musimy na 40 m kw. zmieścić zarówno sypialnię, kuchnię i miejsce do pracy. Problem małych przestrzeni szczególnie rozumieją osoby mieszkające w blokach. Jeżeli chcemy, by mimo takich warunków żyło nam się wygodnie i przytulnie, musimy wyznaczyć sobie priorytety i zadać pytanie, do czego przede wszystkim ma nam służyć nasze lokum? Przypuśćmy, że zazwyczaj jesteśmy poza domem i wracamy do niego tylko odpocząć. Wtedy możemy pozwolić sobie na zakup większego łóżka kosztem innych mebli, na przykład biurka. Gdy jednak to właśnie dom jest naszym miejscem pracy, wybierzmy taką aranżację, aby stanowisko pracownicze pozwalało nam się skupić, było funkcjonalne, dobrze oświetlone, a dostęp do niego nie był utrudniony przez inne meble.

W urządzaniu naszych czterech ścian musimy być sprytni i rozważni – zmierzmy swoją przestrzeń, a w sklepie upewnijmy się, że wybrane meble pasują do niej jak ulał. Ustalmy sobie granice i przed każdorazowym zakupem zastanówmy się dwa razy się czy coś jest nam rzeczywiście potrzebne. Nie chcemy przecież swojego, już i tak małego mieszkania dodatkowo zagracać zbędnymi meblami i akcesoriami. Nie komplikujmy więc. Sekret tkwi w prostocie – tą uniwersalną zasadą powinniśmy się kierować w każdej dziedzinie życia, także w urządzaniu mieszkania, szczególnie niewielkiego.

Kształty i kolory

Przy wyborze mebli zrezygnuj z ostrych krawędzi. Łagodne, zaokrąglone kształty o wiele lepiej wizualnie sprawdzą się w małej przestrzeni. Postaw na jasne kolory, które dadzą złudzenie większej przestrzeni. Przełam je jednak elementami o intensywnym kolorze, które tchną życie w Twoje lokum. Pamiętaj o oświetleniu. Światła musi być bardzo dużo, bo ciemne pomieszczenia wydają się mniejsze.

Optyczne powiększenie przestrzeni uda Ci się uzyskać również za pomocą długich zasłon. Spowodują one wrażenie, że pomieszczenie jest wyższe niż w rzeczywistości. Zasłony możesz zawiesić nie tylko w oknach. Doskonale nadadzą się też do zakamuflowania wnęk, w których przechowujemy sprzęty, rzeczy służące do sprzątania czy cokolwiek innego, co w celach estetycznych wolelibyśmy po prostu zakryć. Jeżeli Twój pokój jest wyposażony w takową wnękę, wykorzystaj ją do zrobienia prowizorycznej szafy – postaw w niej przenośmy wieszak na ubrania, pudełka do przechowywania bielizny i akcesoriów, zrób miejsce na bibeloty. Gdy już Twoja mini garderoba będzie gotowa, u góry zamontuj drążek i powieś na nim długie zasłony. W ten sposób sprytnie wykorzystasz przestrzeń oraz zaoszczędzisz na wydatkach, rezygnując z kupna szafy, która zwykle zajmuje więcej miejsca.

Wielofunkcyjność

Jeżeli nie chcesz, aby w Twoim maleńkim mieszkaniu czegoś brakowało, ale jednocześnie boisz się marnować przestrzeń na liczne graty, koniecznie zainwestuj w meble wielofunkcyjne. Kup rozkładany stół, który posłuży Ci zarówno do spożywania posiłków, jak i do pracy oraz ugoszczenia większej ilości osób. Jego wielkość dostosujesz do potrzeb w danej chwili. Zamiast typowego łóżka wybierz rozkładaną kanapę. Jeżeli już koniecznie chcesz mieć osobno jedno i drugie, kup łóżko na antresoli, pod którym postawisz swoją wymarzoną sofę lub inny mebel, na przykład biurko. Innym rozwiązaniem jest zamontowanie łóżka chowanego we wnęce ściennej. Tak samo sprytnie możesz zresztą ukryć inne rzeczy, na przykład blat, deskę do prasowania czy ławeczkę do ćwiczeń.

Skrytki, schowki, półki

Staraj się tak wszystko zaaranżować, aby jak najmniej rzeczy stało na podłodze lub wymagało zakupu kolejnych mebli. Wykorzystaj swoje ściany, wieszając na nich kilka półek, upewnij się, że żaden schowek nie jest pusty, wsuń coś pod łóżko, lustro umieść w szafie (najlepiej po zewnętrznej stronie drzwi, co powiększy pomieszczenie), na rower lub telewizor umocuj ścienne uchwyty.

Urządzenie Twojego niewielkiego mieszkania będzie wymagało od Ciebie czasu, poświęcenia i wykazania się niemałą pomysłowością. Ale pamiętaj, że to właśnie dzięki ograniczeniom stajemy się kreatywni i wymyślamy nowe i coraz to lepsze rozwiązania.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE