Jak działa system odwróconej osmozy?

Jak działa system odwróconej osmozy?

Odwrócona osmoza jest naturalnym procesem, który do prawidłowego działania nie wymaga składników chemicznych. Obecnie większość zakładów przemysłowych polega na tym systemie w celu uzyskania wysokiej jakości wody pitnej.
Ponadto, system stał się jednym z najbardziej polecanych oczyszczaczy wody dla domostw mieszkalnych, ponieważ eliminuje ponad 99% soli i bakterii, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.
Co to jest odwrócona osmoza, jak to działa i dlaczego jest to jedną z najczęściej stosowanych metod oczyszczania wody?

Co to jest system odwróconej osmozy?

Odwrócona osmoza jest zjawiskiem, które dąży do równowagi w obecności dwóch cieczy o różnych stężeniach rozpuszczonych substancji stałych, które będą się mieszać, gdy stężenie jest jednolite. Ale jeśli ciecze są oddzielone przepuszczalną membraną, tylko ta o niższym stężeniu będzie się przemieszczać. W miarę upływu czasu zawartość wody będzie wyższa po jednej stronie membrany.

Jak działa system odwróconej osmozy?

Odwrócona osmoza to system filtracji wody, który wymaga użycia ciśnienia za pomocą pompy. Ciśnienie jest wykorzystywane do przepuszczania wody przez półprzepuszczalną membranę z roztworu o niższym stężeniu soli do roztworu bardziej zasolonego w celu zrównoważenia stężeń. Osiąga się w ten sposób oddzielenie i usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, takich jak nadmiar soli, substancje toksyczne, ołów, bakterie lub wirusy występujące w czystej wodzie.

Ciśnienie zależy od stężenia soli w wodzie, tzn. im wyższe stężenie, tym większe ciśnienie jest wymagane do pokonania ciśnienia osmotycznego. Odwrócona osmoza jest najczęściej stosowanym, wydajnym i naturalnym procesem oczyszczania wody.

W jakich miejscach jest używany system odwróconej osmozy?

Odwrócona osmoza może być sklasyfikowana pod względem jej przeznaczenia, przy czym główne zastosowania to przemysł, handel i mieszkalnictwo:

Przemysł

W dziedzinie przemysłu proces ten jest skuteczny do poprawy wody używanej w procesie produkcyjnym poprzez eliminację zanieczyszczeń z cieczy o wysokiej zawartości soli, od 1,5 do 7,0 g/l. Znajdują on szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, galwanicznym oraz przy lakierowaniu rud aluminium. Ilość uzyskanej wody jest doskonała w stosunku do rzeczywistego zużycia energii elektrycznej, dlatego też jest to nadal jedna z ulubionych metod filtrowania wody.

Usługi

Jest to ta sama technologia odwróconej osmozy, ale skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw o zapotrzebowaniu do 30 000 litrów wody dziennie, czyli niewielkiej ilości w porównaniu z dużymi zakładami przemysłowymi. Technologia ta idealnie nadaje się do oczyszczania wody w restauracjach, hotelach, szpitalach i laboratoriach.

Mieszkania

Instalacja tego systemu w domu jest naprawdę prosta, ponieważ składa się z małych urządzeń o optymalnej wydajności filtrowania wody, zwykle 400 litrów dziennie. Posiadają one różne stopnie oczyszczania i są skuteczne w redukcji osadów, metali ciężkich, zanieczyszczeń i soli w wodzie. Jeśli w gospodarstwie domowym są osoby z chorobami nowotworowymi, nadciśnieniem, problemami z wątrobą lub układem pokarmowym, mogą one skorzystać z tego systemu eliminującego obecność sodu.

Jedną z korzyści płynących z posiadania systemu odwróconej osmozy w domu jest to, że wymaga minimalnego zużycia energii elektrycznej, więc nie ma potrzeby martwić się o wysoki wzrost miesięcznego rachunku.
Ponadto, w przeciwieństwie do innych systemów, konserwacja jest minimalna dzięki molekularnej konstrukcji. Sprawdź także: Filtry do wody osmoza z mineralizatorem.

Korzyści z zastosowania systemu odwróconej osmozy

Korzyści płynące z zastosowania odwróconej osmozy, która jest jednym z niezawodnych systemów, można podsumować następująco:

  • Jest przyjazny dla środowiska, nie wymaga i nie wydziela żadnych środków chemicznych.
  • Do pracy nie wymaga dużych ilości wody.
  • Konserwacja jest łatwa, polega po prostu na wymianie filtrów od czasu do czasu.
  • System ten nie wymaga dużych przestrzeni, jak inne systemy oczyszczania wody i jest łatwy w instalacji.
  • W pełni zautomatyzowany.
  • Wytwarza wodę pitną dobrej jakości, bez smaku i zapachu, ponieważ zatrzymują większość zanieczyszczeń.
  • Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewodu pokarmowego związanych z bakteriami.
  • Oszczędza pieniądze, nie polegając na ciągłym kupowaniu butelek wody pitnej.
  • Przedłuża żywotność systemu rur i maszyn poprzez usuwanie minerałów powodujących rdzę lub zatykanie się rur.
  • Jest to przyjazny środowiskowo proces dla hodowli lub nawadniania zwierząt, ponieważ gwarantuje lepsze wysiewanie i nawadnianie zwierząt bez szkody i skutków ubocznych.

Wady systemu odwróconej osmozy

Istnieją pewne negatywne szczegóły, o których należy wspomnieć w odniesieniu do odwróconej osmozy:

  • Proces ten demineralizuje wodę, usuwając z niej również zdrowe minerały, które naturalnie w niej występują, takie jak wapń czy magnez, dlatego zaleca się stosowanie filtra remineralizującego.
  • Jeśli filtry nie są wymieniane w odpowiednim czasie, mogą się zatkać i uszkodzić membranę odwróconej osmozy.
  • Proces ten może być nieco powolny, ponieważ wymaga ciśnienia wody, aby osiągnąć oczyszczenie.
  • Podczas procesu pewna ilość wody zostanie utracona w kanalizacji, w zależności od właściwości cieczy, która ma być oczyszczona.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE